Vzhledem k tempu dnešní doby není divu, že energetické nápoje jsou u lidí tak neuvěřitelně populární. Ovšem jejich konzumace nese s sebou řadu zdravotních rizik.

1. Zvyšuje stres a úzkost

V podstatě není přesně jasné, kolik kofeinu z jednoho takového nápoje do sebe dostanete, jelikož řadou výzkumů bylo zjištěno, že některé mají někdy mnohem více stimulantu, než je inzerováno na obale. Přitom předávkování kofeinem může vyvolat pocity nervozity, zvýšení stresu a úzkosti a vede ke zrychlené srdeční činnosti.

2. Obsahují vysoké hladiny cukru

Některé z těchto nápojů pro zvýšení energetické hladiny spoléhají na cukr. Takové nápoje pak mohou obsahovat až 15 lžiček cukru! To může vést ke snížení přirozené hladiny cukru v krvi, tedy k hypoglykémii. Hladina cukru v krvi je řízena především funkcí slinivky břišní, která produkuje inzulín. Dle příjmu potravy si sama reguluje, kolik inzulínu je třeba vyprodukovat. Mezi další zdravotní rizika také patří potlačení imunity a přibývání na váze.

3. Náladovost

Několik studií ukázalo, že ti, kteří konzumují tyto vysokoenergetické nápoje pravidelně, mohou „vybíjet“ svou hladinu serotoninu v důsledku nadměrného kofeinu. Vyčerpání serotoninu je spojeno s úzkostí a depresí.

4. Zatěžování orgánů

Kofein způsobuje reakci podobnou jako příkaz „do boje“. Zvýšení adrenalinu tak může způsobit, že ledviny a játra, stejně jako srdce, mozek a trávicí trakt pracují „přesčas“. Tato dodatečná stimulace může vést k přetěžování těchto orgánů a k dlouhodobým zdravotním problémům.

5. Nespavost

„Nabití“ kofeinem může pomoci  přes den, ale noční rytmus organismu by neměl narušovat. Tyto vysoce kofeinové nápoje mohou okrást tělo o hluboký a klidný spánek, a paradoxně způsobit ještě větší únavu na druhý den.

6. Obsahuje umělá sladidla

Energetické nápoje označeny na trhu jako „light“ často obsahují aspartam. Toto umělé sladidlo je spojeno s nárůstem obezity, jakož i řadou neurologických problémů a je dokonce podezření na vliv vzniku nádorů mozku.

7.  Únava nadledvinek

Mnoho lidí může skutečně cítit velkou únavu po nápojích s vysokým obsahem kofeinu a to proto, že adrenální systém může být přetížený kvůli neustálé stimulace. Zde je zapotřebí snížit množství spotřeby kofeinu.

8.  Toxicita vitamínem B

Některé nápoje mohou lidem prospět v případě, že jsou s vysokým obsahem vitamínu B. Ovšem více než 34 mg, což je doporučená denní dávka, může způsobit krátkodobé problémy, jako jsou návaly horka, ale mohou vést až k poškození jater a nervů.

9. Potenciál k alergickým reakcím

V energetických nápojích se běžně vyskytuje bylina Gingko biloba. Pomůže s mentální bdělostí, ale může v nadměrném množství způsobit nežádoucí vedlejší účinky těm, kteří jsou na ni citliví. Mezi ně patří bolesti hlavy, nevolnost, průjem, závratě a bušení srdce.

10. Finanční náročnost

Typický energetický nápoj nepatří mezi nápoje nejlevnější. Pokud je někdo na konzumaci energetických nápojů závislý, může ho to v přepočtu stát ročně nemalé peníze, které by v případě ukládání mohl využít na užitečnější věci.

Krátkodobě mohou tyto nápoje někomu pomoci, ovšem z dlouhodobého hlediska mohou způsobit zdravotní potíže. Takže i zde platí – všeho s mírou!