<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Naše ledviny jsou super důležité pro naše zdraví. Filtrují naši krev, produkují hormony, absorbují minerály, produkují moč, odstraňují toxiny a neutralizují kyseliny. Tak jako jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, si naše vaše ledviny zaslouží péči.

Poškození nebo trvalý pokles činnosti ledvin může setrvávat v těle často bez povšimnutí několik let, jelikož ledviny mohou ještě dělat svou práci s pouhými 20% své kapacity. Proto onemocnění ledvin je často označováno  jako „Tichá nemoc“. To je důvod, proč je tak důležité, abychom o ně co nejlépe pečovali, než bude příliš pozdě.

Zde je seznam 10 společenských zvyklostí, které kladou velký tlak na ledviny a mohou způsobit vážné poškození v průběhu času.

1. Nedostatek pitné vody

Nejdůležitější funkcí ledvin je filtrovat krev a odstraňovat toxiny a odpadní látky z těla. Když se během dne toxinů a odpadního materiálů v těle nahromadí příliš, je zapotřebí dostatek čisté vody k akumulaci. V případě že tělo dostatek tekutin nemá, může dojít k vážnému poškození vašeho těla.

2. Příliš mnoho soli ve vaší stravě

Vaše tělo potřebuje správnou hladinu sodíku (biogenní prvek nacházející se v buňkách rostlinných i živočišných tkání, je součástí mnoha potravin), aby fungoval správně. Většina lidí však spotřebuje příliš mnoho soli, které může zvyšovat krevní tlak a působí na ledviny stresově. Denní dávka soli by neměla překročit 5 g.

3. Časté odkládání  „volání přírody“

Mnozí z nás ignorují nutkání jít „na malou“, protože jsou příliš zaneprázdněni, nebo neradi navštěvují veřejné wc. Úmyslné a časté zadržování zvyšuje tlak moči, což může vést k selhání ledvin, ledvinovým kamenům, a inkontinence. Takže poslouchejte své tělo, když příroda volá.

4. Sladký útok na tělo

Vědecké studie ukazují, že u lidí, kteří konzumují dva nebo více sladké nápoje denně, je větší pravděpodobnost přítomnosti bílkovin v moči. Ty jsou časnou známkou toho, že vaše ledviny nedělají svou práci tak, jak mají!

5. Nedostatky vitaminů a minerálních látek

Pro dobrou funkci ledvin a celkové zdraví je důležitá pestrá strava plná čerstvé zeleniny a ovoce. Nedostatky ve správné životosprávě mohou zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů nebo selhání ledvin. Například mimořádně důležité pro snížení rizika vzniku ledvinových kamenů je příjem vitaminu B6 a hořčíku.

6. Příliš mnoho živočišných bílkovin

Přes konzumaci bílkovin, zejména červeného masa zvyšujeme metabolickou zátěž na ledviny. Takže více bílkovin ve stravě znamená, že vaše ledviny musí pracovat tvrději, a to může vést k poškození ledvin nebo jater v průběhu času.

7. Nedostatek spánku

Všichni víme, jak je důležité odpočívat. Chronický nedostatek spánku bývá spojen s mnoha chorobami a mezi nimi i s onemocněním ledvin. Během spánku však dochází k regeneraci ledvinové tkáně, a my tak dáváme tělu šanci k regeneraci či uzdravení.

8. Příliš mnoho kávy

Stejně jako sůl i kofein může zvyšovat krevní tlak a klást velký důraz na činnost ledvin. Postupem času může nadměrná konzumace kávy vést k jejich poškození.

9. Zbytečná chemie

Příliš mnoho lidí užívá analgetika kvůli malým bolestem na které existuje mnoho bezpečných a dostupných  přírodních alternativ. Nadměrné užívání nebo zneužívání léků proti bolesti může vést k vážnému poškození jater a ledvin.

10. Konzumace alkoholu

Ačkoli na sklence vína či piva není nic špatného, většina z nás neskončí u jedné. Alkohol je toxin, který klade velké nároky na naše ledviny a játra.

Chcete-li se vyhnout zdravotním problémům s ledvinami, je důležitá vyvážená a pestrá strava s dostatkem čerstvé zeleniny. Pokud budete mít výše uvedené informace napaměti a vyhnete se těmto špatným společenským návykům , vaše ledviny nebudou pod neustálým tlakem a vaše tělo vám za to poděkuje.