Odhaduje se, že až 6 milionů lidí žije s diabetem 2.typu, aniž by to jen tušili. Často bývá tato nemoc označována jako „tichý zabiják“, jelikož jejím nenápadným příznakům nevěnují lidé dostatečnou pozornost. Například mezi častým močením, změnám na kůži či rozmazaný viděním by mnoho z nás ani s touto chorobou nehledalo spojitost.

1. Zvýšené močení

Je pravda, že zvýšená žízeň a nadměrné močení by logicky mělo jít ruku v ruce. Pokud ale vstáváte několikrát za noc s potřebou použít toaletu, mohlo by to být známkou toho, že vaše ledviny pracují na plné obrátky, aby zbavily tělo tělo přebytečného cukru v krvi.

2. Nadměrná žízeň

Nadměrná žízeň je výsledek vašeho těla, jak se snaží vynahradit ztrátu tekutin močením.

3. Zvýšený pocit hladu

Pokud posiťujete zvýšenou chuť k jídlu a přesto hubnete, neměli byste rozhodně tento příznak opomíjet. Zvýšená chuť k jídlu může být známkou poklesu hladiny cukru v krvi.

4. Podrážděnost a únava

Pokles hladiny cukru v krvi, konstantní hlad a časté noční používání toalety může vést k podrážděnosti a únavě z neustálého přerušování spánkového cyklu.

5.  Změna na kůži

Lidé s diabetem mají často suchou, svědivou nebo bledou kůži. Mohou se u nich objevovat také zbarvené skvrny na kůži v oblasti krku a podpaží.

6. Pomalé hojení

Diabetes 2. typu často zpomaluje hojení infekcí, řezných ran a modřin. Je to klasický příznak cukrovky, protože cévy jsou poškozeny nadměrným množstvím glukózy v žilách a tepnách.

7. Kvasinkové infekce

Tělo při diabetes má zvýšenou citlivost na infekce různého typu, i když nejběžnější jsou kvasinky (Candida) a další houbové infekce. Plísním a bakteriím se daří v prostředí bohatým na cukr. Zejména ženy s diabetem by měly být na pozoru před vaginální infekcí Candida.

8. Rozmazané vidění

Zkreslené, rozmazané nebo zrnité vidění  mohou být známkou vysoké hladiny cukru v krvi.

9. Brnění

Brnění doprovázena bolestí nebo otoky mohou být příznakem, že vaše nervy jsou poškozeny cukrovkou. Pokud se tyto příznaky zachytí včas, poškození se dá účinně zvrátit.

10. Necitlivost

Taktéž necitlivost doprovázena otoky může poukazovat na poškození nervů vlivem cukrovky. Zde opět platí včasné zachycení příznaků a následné okamžité léčení.

Diabetes mellitu 2. typu lze snadno pomocí diet, léků a cvičení „podchytit“. Podmínkou je však její včasná diagnóza. Věnujte tedy pozornost příznakům, které by mohly být známkou této nemoci.