<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

1. Pravidelný spánkový režim 

Dodržujte dobu uložení ke spánku ale i dobu vstávání. Tato pravidelnost je schopna normalizovat cirkadiánní rytmus –  biologický rytmus s periodou o délce 20–28 hodin. Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů, tedy kolísání aktivity a bdělosti nejčastěji s denní, měsíční nebo roční periodou. Může ovlivnit naši výkonnost v mnoha způsoby.

2. Kvalitní relaxace před spaním

Relaxace před spaním může být provedena různými způsoby. Například užití sprchy nebo vany může pomoci zmírnit napětí z celého dne a připravit nás na odpočinek. Dokonce i krátká masáž zad dokáže snížit úzkost a podpořit komfort, který je prospěšný pro zahájení a udržení spánku.

3. Vyhněte se duševně stimulujícím činnostem před spaním

Duševní stimulace může prodloužit dobu usínání. Zvláště se vyhněte používání mobilního telefonu těsně před spaním.

4. Vytvořte si příjemnou atmosféru v ložnici

Zvuky z ulice, televize, nebo dokonce spolubydlící mohou bý trušivými elementy normálního spánkového cyklu. Pokud to jde, izolujte se od nežádoucích zvuků. Odstraňte všechny objekty z ložnice, které jsou spojené s jinými činnostmi, než ke kterým je určena. Měla by obsahovat pouze objekty, které jsou přímo spojené s odpočinek, relaxaci a láskou. Měla by také pokud možno obsahovat pouze barvy, které jsou pohodové a příjemné. Někteří lidé věří, že postel s hlavou směřující na sever je spojena s lepšími sny.

5. Vyhněte se jídlu před spaním

Jídlo před spaním je pro tělo zátěží a má za následek horší usínání. Celkově bude spánek neklidný. Ideální doba pro poslední denní jídlo je alespoň 3-4 hod. před spaním.

6. Nepijte před spaním nápoje obsahující kofein

Kofein stimuluje a udržuje organismus v bdělosti, což má pro navození spánku opačný efekt.

7. Vyhněte se pití alkoholu před spaním

Konzumace alkoholu před spaním (stejně jako kouření), je faktor spojený s nízkou kvalitou spánku a nespavostí.

8. Vyvarujte se dlouhých zdřímnutí během dne

Krátké 30 minutové zdřímnutí (ne déle) po obědě jsou přínosné při zlepšování kvality spánku.

9. Pravidelní cvičení

Mírné cvičení a strečink brzy ráno přispívají ke zlepšení kvality spánku i fyzického a duševního zdraví.

10. Dostatek slunečního záření

Kromě syntézy vitaminu D,  pomáhá  sluneční světlo také regulovat spánkový cyklus. Lidé, kteří jsou vystaveni menšímu slunečnímu záření mají horší kvalitu spánku a celkové zdraví.

Bonus: 11. Převlékejte častěji své ložní prádlo

V čistém a voňavém ložním prádle se vám bude spát mnohem příjemněji!