Tea Tree Esenciální olej je jedním z nejpopulárnějších světových esenciálních olejů. Je vyroben z listů „Tea Tree“ – Melaleuca alternifolia – který je původem z Austrálie.

Tea Tree olej byl v používán již ve starověku domorodými Australany, kteří vdechovali inhalační páry z rozdrceného listů při kašli a nachlazení, a používali listy jako antiseptikum na rány a kožní problémy.

V dnešní moderní době je jedním z nepostradatelných éterických olejů, který má celou řadu využití. Právem je nazýván „lékárnička v láhvi“ vzhledem k jeho vykazovaným antivirovým, antibakteriálním, antimykotickým a antiseptickým vlastnostem.

Tea Tree olej by neměl být používán neředěný na kůži – a nikdy by neměl být konzumován! Často se používá v kombinaci s levandulovým esenciálním olejem.

Je vynikajícím pomocníkem v péči o pleť a pro léčbu mnoha onemocnění a stavů. Na co lze tedy Tea Tree použít?

1. Antivirová ochrana

Pomáhá při chřipce, nachlazení a kašli. Stačí přidat několik kapek do koupací či inhalační lázně.

2. Na herpes / opary

Smíchejte jednu polévkovou lžíci kokosového oleje s 5 kapkami Tea Tree. Lze aplikovat pomocí vatového tamponu opatrně na opar několikrát za den. Pokud je tato léčba Tea Tree olejem zahájena již při nejbližších příznacích oparu (pocit mravenčení), může jeho vzniku zavčas zabránit.

3. Na vši

Mnohdy použití Tea Tree oleje může být více účinné v boji proti vším, než jakýkoliv farmaceutický přípravek. Přidejte několik kapek do běžného šamponu. Lze jej použít i jako prevenci.

4. Na akné

Lokální aplikace 5% Tea Tree gelu může být stejně účinná proti akné jako 5% benzoylperoxidu – i když výsledky trvají trochu déle. Pacienti, kteří používají Tea Tree olej uvádí méně vedlejších účinků než při užívání procedur s obsahem benzoylperoxidu.

5. Na plíseň na nohách

Tea Tree olej smíchejte s kokosovým olejem (4 díly kokosového oleje, 1 díl Tea Tree) a aplikujte na postiženou oblast dvakrát denně, aby došlo k vyčištění plísně. Lze aplikovat také lázeň nohou – přidejte 10 kapek oleje Tea Tree do lázně spolu s malým šálkem mořské soli nebo síran hořečnatého. Důležitá je výměna ponožek alespoň jedenkrát denně!

6. Na lupy

Šampon, který obsahuje 5% tea tree olej prokázal účinnost proti lupům kvůli jeho schopnost léčit Malassezia furfur – typ houby, která je nejčastější příčinou onemocnění. Tea tree olej je známé antifungální činidlo, účinné proti dermatofytům více nalezených na kůži.

7. Na plíseň na nehtech

Při aplikaci Tea Tree oleje na infikovaný nehet dvakrát denně dochází k vyléčení. 100% Tea Tree olej aplikovaný na napostižené místno má proti onychomykóze (nejčastější příčina onemocnění nehtů) srovnatelnou účinnost jako klotrimazol. Při nižších koncentracích k takové účinnosti nedochází.

8. Na štěnice, roztoče a mravence

5% roztok oleje Tea Tree je účinnější než komerční léky proti svrabu a roztočům. K dalším slibným esenciální olejům proti svrabu patří kurkumu a Neem (přírodní „antibiotikum“, proti bakteriím, virů, plísním). Pro zabití roztočů a domácích štěnic přidejte 2 čajové lžičky do prádla a nastavte na program vyvářky. Lze použít také proti mravencům –  přidáním několika kapek oleje do rozprašovače – používá se do skříní a na místa, kde mravenci do domu vnikají.

9. Jako dezinfekce

Tea Tree lze ředit a použít jako dezinfekční prostředek na toaletách, na kliky dveří, vodovodní baterie, vypínače (opatrně!), a tak dále. Mýdlo na praní s obsahem Tea Tree oleje může být spolu s vyvářkou účinné při dekontaminaci oblečení a ložního prádla. Některé studie ukázaly, že olej z čajovníku může být účinnější, než chemické dezinfekční prostředky proti závažným infekčním chorobám. Další esenciální oleje s dezinfekční účinností jako Tea Tree je olej z citronové trávy a eukalyptu.

10. Péče o akvarijní rybky

Zředěný Tea Tree olej bývá často aplikován jako lék na společné bakteriální a plísňové infekce u akvarijních ryb. Působí jako dezinfekční prostředek a nejčastěji se používá k podpoře opětovnému růstu ploutví a tkání. Ozdravné prostředky založené na Tea Tree oleji jsou používány převážně na Betta rybkách – Bojovnice. Může být také použit u jiných akvarijních ryb.

Kdy ještě sáhnout po Tea Tree oleji?

  • při bolestech zubů
  • pro použití proti plísní v domácnosti (1 čajová lžička na šálek vody)
  • proti komárům