<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Štítná žláza se podílí na regulaci metabolismu produkcí thyrodních hormonů. Tyto hormony ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj. Nemoci štítné žlázy jsou nejčastějšími, v ČR je touto poruchou je postiženo zhruba 5 % populace. Zde je uvedeno 13 příznaků poruchy štítné žlázy.

1. Únava a poruchy spánku

Únava je číslo jedna v příznacích hypoglykemie. Nedostatečná činnost štítné žlázy se projevuje zpomalením tělesných funkcí – cítíte se vyčerpaní, unavení, bez energie.

2. Změny tělesné hmotnosti

Neléčení poruchy činnosti vede jak k úbytku váhy, ale i k jejímu navýšení v důsledku zadržování vody v těle, která se hromadí vhlavně v dolních končetinách.

3. Změny nálad

Díky nedostatečné funkci štítné žlázy a tím nízké hladině serotoninu v mozku může člověk pociťovat depresivní stavy a smutek.

4. Střevní problémy

Hormonální změny mají za následek též zpomalení trávicích procesů a dochází k zácpě.

5. Problémy svalů a kloubů

Náhlá necitlivost, brnění, nebo bolest v končetinách. Vzácností není ani obecná ztuhlost svalů a kloubů.

6. Vlasové a kožní změny

Vlasy se stávají suchými a lámavými, začnou snadno vypadávat. Taktéž nehty jsou křehčí a pleť se stává suchou.

7. Teplota těla

Ruce a nohy jsou chladné, člověk může pociťovat až zimnici. Známkou poruchy štítné žlázy může být také nadměrné pocení.

8. Problémy s cholesterolem

Příliš velká, nebo naopak nízká hladina cholesterolu v krvi.

9. Změny krevního tlaku

U lidí trpících poruchou štítné žlázy je 2x – 3x vyšší riziko vysokého krevního tlaku.

10. Nepravidelná menstruace, poruchy plodnosti, ztráta libida

Změna cyklu, vynechání menzes a nepravidelnost. Také problémy s oplodněním jsou jedním z ukazatelů poruchy štítné žlázy.

11. Změny tepové frekvence

Srdeční frekvence je modulována hormonem štítné žlázy. Porucha její funkce má za následek bušení srdce, zvýšenou tepovou frekvenci, nebo naopak sníženou tepovou frekvenci.

12. Zvětšení strumy

Pocit otoku či bobule, nebo nepříjemné pocity v krku důsledkem zvětšení strumy. Následkem tohoto zvětšení je chraplavý hlas.

13. Rizikové faktory:

Rodinná anamnéza, věk, pohlaví a kouření.

Vyšší riziko tohoto onemocnění je u žen, zejména starší populace, u kuřáků a u lidí, u kterých se porucha štítné žlázy vyskytuje  v rodinné anamnéze.