<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>
Železo je důležité pro výrobu hemoglobinu, což je transportní bílkovina červených krvinek. Její hlavní funkcí je přenášet kyslík do celého těla. Nedostatek železa nemusí člověk poznat ihned, ale jeho dlouhodobě nízká hladina v těle může vést k anémii.

Příznaky nedostatku železa v těle:

1. Bledá kůže

Narůžovělou barvu pokožky dodává tělu hemoglobin. Při snížené hladině železa pokožka přirozeně bledne, počet červených krvinek v těle klesá.

2. Vypadávání vlasů

Tělo se“ přepne“ do úsporného kyslíkového režimu a přestane dostatečně dodávat kyslík do vlasových kanálků. Ty pak důsledkem toho začnou vypadávat.

3. Únava

Nedostatek železa způsobuje méně kyslíku pro zásobování vašich tkání, takže vaše tělo je zbaveno energie, kterou potřebuje. Jde o typický jev při deficitu železa v těle.

4. Bušení srdce

Srdce reaguje na nedostatek železa zrychlenou srdeční frekvencí.

5. Dušnost

Nadměrné zadýchávání při běžných činnostech (rychlejší chůze, chůze do schodů…). Při nedostatku železa tělo postrádá kyslík.

6. Syndrom neklidných nohou

Deficit železa v těle se projevuje nadměrnou nervozitou a neustálým pohupováním, poklepáváním a ošíváním nohou.

7. Bolest hlavy

Při nízké hladině železa chybí tělu dostatek kyslíku. Přednostně začne dodávat kyslík především do mozku i v době, kdy to není nezbytně nutné. To má za následek nadměrné rozšiřování cév a s tím doprovázející bolest hlavy.

8. Neobvyklé chutě

Nedostatek železa se může projevovat neobvyklou chutí na různé hmoty, křídy, hlínu, nebo led.

9. Problémy se zaostřováním

Nízká hladina železa se projevuje snížením normální funkce zraku, rozostřováním zraku.

10. Silná a bolestivá menstruace

Nedostatek železa vede k velmi silnému krvácení provázeno menstruačními bolestmi.

11. Lámavost nehtů

Na deficit železa v těle upozorňují též křehké, tenké a lámavé nehty.

12. Bolesti svalů

Železo napomáhá obnově namáhaných svalů. Jeho nedostatek vede k nedostatečné a pomalé regeneraci, tudíž ke svalovým bolestem.

13. Narůžovělá až červená moč

Nemusí být tak častým projevem, ovšem děje se tak procentuálně více u lidí s nedostatkem železa v těle. Je to způsobeno zvýšenou střevní absorpci určitých pigmentů.

14. Snížená činnost štítné žlázy

Nedostatek železa zpomaluje funkci štítné žlázy a tím blokuje metabolismus v těle.

Zvláštní pozornost hladině železa v těle je zapotřebí věnovat v období těhotenství, menstruace a konzumace vegetariánské/veganské stravy.