Zdraví mozku je nezbytné pro správné fungování celého zbytku našeho těla. Přesto si osvojujeme návyky, které našemu mozku nesvědčí, naopak můžou vést k jeho poškození. Které to jsou?

 

1. Alkohol

Přílišná míra alkoholu může způsobovat ztrátu paměti, dlouhodobě depresivní nálady a zmatené vědomí. Náš mozek ovlivňuje především velká a častá konzumace.

 

2. Nezdravé stravování

Také nezdravá strava je velice nebezpečným faktorem. Potraviny s vysokým obsahem tuku, soli a konzervačních látek mohou ovlivňovat kvalitu okysličování mozku. Nedostatečné okysličování mozku může poté vést k odumírání jeho tkáně.

 

3. Nedostatek spánku

Spánek je velice důležitý, protože celé tělo se potřebuje zregenerovat po denní aktivitě. Důsledkem nedostatku spánku a nepřirozeného spánkového cyklu mohou vzniknout problémy s pamětí a časté kolísání nálad. Osoby, které nemají dostatečný spánek, trpí také  na problémy s koncentrací a bývají podrážděné.

4. Kouření

Kouření je velmi nebezpečný zlozvyk pro celý organismus. Nikotin mimo jiné poškozuje stěny cév, které jsou poté náchylnější k prasknutí, a vazokonstrikci (neboli stažení cév), kterými se kyslík hůře dostává do mozku. Kouření zároveň přispívá k dalším onemocněním, jako je např. vysoký krevní tlak, který také nemá na mozek dobrý vliv.

 

5. Užívání drog

A tím myslíme i některé léčivé přípravky. Drogy mají potenciál trvale poškodit mozek. Smyslem drog je ovlivnit a změnit mozkové funkce a naše pocity – ať už nám přinášejí pocit euforie, příval energie nebo nás uklidňují. Látky, které ovlivňují mysl člověka mohou  ale způsobit poškození neuronů. Časté užívání drog může vést k depresi, ke špatnému soustředění se a dalším komplikacím.

 

6. Samotářství

Sociální interakce je základní lidskou potřebou. Setkávání se s dalšími lidmi nás udržuje neustále ve střehu a náš mozek v činnosti. Lidé, kteří se interakci vyhýbají, jsou náchylnější k duševním poruchám. Dokonce několik studií prokázalo blízkou souvislost mezi sociální izolací a zhoršujícím se duševním zdravím.

 

7. Nízké sebevědomí

Sebeúcta je jedním ze základních kamenů zdravého psychického stavu. Je důležité mít se rád a věřit si. Právě z nízkého sebevědomí vychází většina duševních poruch, které mají sebedestruktivní vlastnosti.

 

8. Málo pohybu

Hýbejte se! A samozřejmě když k tomu přidáme čerstvý vzduch, je to ta nejlepší varianta. Ale i takové cvičení v tělocvičně nebo doma má skvělý vliv na náš mozek, který se lépe okysličuje. Zároveň nesmíme zapomenout zmínit, že fyzická aktivita zvyšuje uvolňování endorfinu – hormonu štěstí, který zmírňuje úzkostlivé stavy, bolesti a zvyšuje dobrou náladu.