Zdraví mozku je nezbytné pro správné fungování celého zbytku našeho těla. Přesto si osvojujeme návyky, které našemu mozku nesvědčí, naopak můžou vést k jeho poškození. Které to jsou?
1. Alkohol
Přílišná míra alkoholu může způsobovat ztrátu paměti, dlouhodobě depresivní nálady a zmatené vědomí. Náš mozek ovlivňuje především velká a častá konzumace.
2. Nezdravé stravování
Také nezdravá strava je velice nebezpečným faktorem. Potraviny s vysokým obsahem tuku, soli a konzervačních látek mohou ovlivňovat kvalitu okysličování mozku. Nedostatečné okysličování mozku může poté vést k odumírání jeho tkáně.
3. Nedostatek spánku
Spánek je velice důležitý, protože celé tělo se potřebuje zregenerovat po denní aktivitě. Důsledkem nedostatku spánku a nepřirozeného spánkového cyklu mohou vzniknout problémy s pamětí a časté kolísání nálad. Osoby, které nemají dostatečný spánek, trpí také na problémy s koncentrací a bývají podrážděné.
4. Kouření
Kouření je velmi nebezpečný zlozvyk pro celý organismus. Nikotin mimo jiné poškozuje stěny cév, které jsou poté náchylnější k prasknutí, a vazokonstrikci (neboli stažení cév), kterými se kyslík hůře dostává do mozku. Kouření zároveň přispívá k dalším onemocněním, jako je např. vysoký krevní tlak, který také nemá na mozek dobrý vliv.
5. Užívání drog
A tím myslíme i některé léčivé přípravky. Drogy mají potenciál trvale poškodit mozek. Smyslem drog je ovlivnit a změnit mozkové funkce a naše pocity – ať už nám přinášejí pocit euforie, příval energie nebo nás uklidňují. Látky, které ovlivňují mysl člověka mohou ale způsobit poškození neuronů. Časté užívání drog může vést k depresi, ke špatnému soustředění se a dalším komplikacím.

6. Samotářství
Sociální interakce je základní lidskou potřebou. Setkávání se s dalšími lidmi nás udržuje neustále ve střehu a náš mozek v činnosti. Lidé, kteří se interakci vyhýbají, jsou náchylnější k duševním poruchám. Dokonce několik studií prokázalo blízkou souvislost mezi sociální izolací a zhoršujícím se duševním zdravím.
7. Nízké sebevědomí
Sebeúcta je jedním ze základních kamenů zdravého psychického stavu. Je důležité mít se rád a věřit si. Právě z nízkého sebevědomí vychází většina duševních poruch, které mají sebedestruktivní vlastnosti.
8. Málo pohybu
Hýbejte se! A samozřejmě když k tomu přidáme čerstvý vzduch, je to ta nejlepší varianta. Ale i takové cvičení v tělocvičně nebo doma má skvělý vliv na náš mozek, který se lépe okysličuje. Zároveň nesmíme zapomenout zmínit, že fyzická aktivita zvyšuje uvolňování endorfinu – hormonu štěstí, který zmírňuje úzkostlivé stavy, bolesti a zvyšuje dobrou náladu.
