<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Zácpa je jedním z intimních problémů, o kterých se ve společnosti moc nemluví. Přesto je to ale časté onemocnění, které nejednou potrápilo každého z nás. Přinášíme vám domácí tipy, jak si od zácpy ulevit a nemuset sáhnout po projímadlu z lékárny. Trápí-li vás ale zácpa dlouhodobě, může být příznakem vážnějších problémů, proto je lepší v takovém případě navštívit lékaře.

  1. Olej – dopřejte si nejlépe ráno na lačný žaludek lžíci olivového oleje, který můžete dochutit šťávou z citrónu. Po požití se aktivuje funkce jater a žlučníku. Zároveň je olivový olej silný antioxidant, odstraňuje toxiny a zlepšuje trávení.
  2. Citrón – můžeme jej využít i zvlášť. Buď čistý a nebo vymačkaný do sklenice vlažné vody. Citrón povzbudí celý trávicí systém. Tak jako má citrusové aroma osvěžující účinek na celý náš organismu, stejně tak působí citrón na naše trávení.Pomáhá odplavovat toxiny a nestrávené zbytky usazené v tlustém střevě.
  3. Jedlá soda – jedlá soda je opravdu všestranná a neměla by chybět žádné domácnosti. Pomáhá nejen na zácpu, ale také bolest břicha způsobené plynatostí. Smíchejte čajovou lžičku ve sklenici vlažné vody.
  4. Švestky – švestky ať už sušené nebo kompot jsou nejznámějším a nejúčinnějším prostředkem na zácpu. Je tomu tak především pro vysoký obsah vlákniny a sorbitolu, který změkčuje stolici.
  5. Dostatek tekutin – I pro správné vyprazdňování je potřeba dostatek tekutin. Měli bychom vypít 2 – 3 litry nejlépe čisté vody denně.
  6. Pravidelný pohyb – problémy se zácpou mají často lidé se sedavým zaměstnáním, proto nezapomínejte na sport.
  7. Pravidelnost – není ani tak důležité jak často, ale kdy chodíte. Důležitá je především pravidelnost. Proto je dobré vytvořit si rutinu. Nastavte si budík o několik minut dříve, budete tak mít čas a především klid na vykonání potřeby.
  8. Nezadržujte stolici – když cítíte potřebu, nepřemýšlejte, jestli můžete jít, ale běžte!