Diabetes (cukrovka) je vážné onemocnění, které vyžaduje odborný lékařský dohled. Jsou ovšem bylinné prostředky, jenž mohou v léčbě této diagnózy významně pomoct.

Pískavice

Obsahuje množství rozpustné vlákniny zvané sliz, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho, pískavice zvyšuje hladiny lipoproteinu o vysoké hustotě (HDL) cholesterolu, takzvaný „dobrý“ cholesterol v krvi, zatímco současně snižuje celkovou hladinu cholesterolu v krvi. To zase pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, ke kterému jsou diabetici náchylnější.

Cibule

Historicky se cibule již dlouho používá k léčbě diabetu v Evropě a Asii. Moderní vědecké studie potvrdily schopnost cibule snížit hladinu cukru v krvi. Kromě toho, cibule také chrání kardiovaskulární zdraví, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Česnek

Má výhody pro diabetiky, které jsou podobné výhodám cibule. Česnek dále snižuje obsah cholesterolu v krvi a zlepšuje prokrvení tkání a cév, čímž upevňuje kardiovaskulární zdraví. Jeden z nejvíce zdravých způsobů konzumace česneku je za syrova.

Hořký meloun

Jedná se o tropické ovoce široce dostupné v Africe, Asii a Jižní Americe. Toto ovoce, které vypadá jako ošklivé okurky, bylo používáno v lidovém léčitelství při léčbě diabetu. Klinické studie prováděné na lidech prokázaly schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Extrakty z hořkého melounu  lze koupit v obchodech se zdravou výživou.

Proskurník lékařský

Kromě užití při léčbě průduškových onemocnění obsahuje  množství pektinu, rozpustného rostlinného vlákna, které pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

Ostropestřec mariánský

Známý jako jaterní tonikum, snižuje hladinu cukru v krvi při diabetu 2.typu, hladinu celkového cholesterolu, low-density lipoprotein (LDL) cholesterolu (takzvaný „špatný“ cholesterol), triglyceridů a hladinu jaterních enzymů – to jsou známky kardiovaskulárních onemocnění.

Borůvky

Již v historii byly čajové lístky borůvek používány k léčbě diabetu. Toto použití bylo podpořena výzkumem, který odhalil jejich schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Dále plody a jejich extrakty nabízejí další výhody pro diabetiky, včetně zvýšení hladiny vitaminu C, čímž se snižuje poškození malých cév, zabraňuje snadné tvorbě modřin a poskytuje antioxidační účinky. Posilují též zrak tím, že zlepšují oběh v sítnici.

Gurman

Je indický lidový lék na léčbu diabetu. Napomáhá zlepšit produkci inzulínu.

Gingo biloba

Je nejvíce známá jako bylina, která zlepšuje zdraví mozku.Je ovšem vhodná i pro diabetiky, protože bylo prokázáno, že pomůže zvýšit prokrvení periferních tkání u člověka. To je významným přínosem pro lidi s cukrovkou, kteří často trpí špatným krevním oběhem v končetinách.