O střevním mikrobiomu a jeho vlivu na naše zdraví jsme nejspíše už někdy slyšeli všichni. Ale co mikrobiom, který každý z nás máme na své pokožce?

Povrch našeho těla je fyziologicky osídlen přibližně 200 druhy bakterií. Tyto bakterie hrají důležitou roli v obraně před patogenními  mikroorganizmy a výrazně tím také ovlivňují vývoj našeho imunitního systému. Není tedy divu, že bakterie mají vliv i na kvalitu naší vlasové pokožky a tím i našich vlasů. Tento kožní mikrobiom je značně individuální a vyvíjí se po celý život, mimo jiné i v závislosti na vnějším prostředí. Je tedy důležité udržovat i svůj kožní mikrobiom ve správné rovnováze a pečlivě zvažovat, čím pokožku ošetříme.

Podíváme-li se do historie, zjistíme, že například ve starém Egyptě se péčí o vlasy nejdříve příliš nezabývali a jako ochranu proti vším a nečistotě volili úplně vyholené hlavy a použití paruk. Tohle nejspíš nebude naše cesta. Posléze se objevila první primitivní mýdla ze zvířecího loje a popela, pak různé bylinné směsi a postupně se vývoj vlasové kosmetiky dostal až k šamponům jak je známe dnes.  

Jednou z hlavních složek dnešních vlasových šamponů jsou tzv. tenzidy, které mají na starost pěnivost (nejčastěji Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES)). Bohužel jsou v drtivé většině (stejně jako některé další složky konvenčních šamponů – parfémy, konzervanty, barviva) syntetického původu a na náš kožní mikrobiom mají naprosto devastující účinek. Odtud pak mohou pramenit problémy s lupy, příliš suchými či naopak mastícími se vlasy a spousta dalších problémů s pokožkou hlavy.

Pokud byste chtěli pro ty „své“ bakterie něco udělat, buď můžete vlasy mýt pouze vodou, jak to dnes dělají i některé celebrity, a nebo zkuste alespoň pečlivěji číst složení a volit šampony spíše přírodního původu. Na výběr je z široké škály šamponů. Tekuté, tuhé, suché… Budou možná méně pěnit, ale mýt budou dobře a hlavně šetrně i s tenzidy čistě přírodními (např. Coco glucosid). Navíc i bez dalších syntetických přísad, pouze s přírodními oleji a výtažky s bylin. Odměnou vám bude zdravá pokožka a vědomí, že kromě své pokožky ulevíte i přírodě.