Štíhlý, ladný strom, který si již v dávných dobách vysloužil označení jako „půvab Indie“ či „kouzlo Sibiře“.
V pohanských kulturách byla bříza bělokorá (Betula pendula) vždy velmi uctívaným stromem, jako symbol ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Dodnes v některých šamanských kulturách je bříza symbolem spojení našeho světa s podsvětím. Stejně tak již dávno v minulosti byly známy a využívány její léčivé účinky.
Používá se hlavně list, někdy i míza či pupeny. Dříve se březová míza běžně sbírala tak, že se do kmene vyvrtal otvor a výtekající míza se zachytávala. Dnes je tato praxe ve většině evropských států zakázána.
Bříza bělokorá obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny,vitamin C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.

Odvar z listí břízy či březová tinktura má svíravé účinky, vyvolává pocení, je močopudný, má výrazné čistící účinky.
-
šetrný, podpůrný prostředek
pro správnou funkci ledvin a jejich čištění
-
zbavuje organismus chloridů a jiných solí
-
snižuje hladinu cholesterolu
-
pomáhá při osteoporóze
-
při onemocněních slinivky břišní
-
při ledvinových i močových kamenech a písku
-
při nemocích srdce
-
při nemocích sleziny
-
při respiračních nemocech se suchým kašlem (saponiny jsou schopné ředit hustý hlen v průduškách)
-
při ledvinových cystách
-
čistí cévní aparát
Březové koupele mohou pomoci při revmatismu, artróze či otocích. Koupel si můžete připravit z deseti hrstí čerstvých nebo osmi hrstí sušených listů. Listy se povaří asi v pěti litrech vody a vlijí se do vany. Koupel trvá 10 až 15 minut.
Bříza a výtažky z ní má velké uplatnění i v kosmetice a kožním lékařství. Ve vlasové kosmetice se bříza osvědčila při léčbě lupů, vypadávání vlasů. Bříza také dezinfikuje pleť, čistí póry, podporuje regenerační schopnost kůže. Dokáže také zmírňovat kožní potíže jako je vyrážka, ekzém, akné, plísně či drobná poranění.