<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Měsíček lékařský

Měsíčková mast má dezinfekční, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Působí hojivě a zklidňuje poranění kůže při popáleninách, při bodnutí hmyzem ale také při svědění pokožky nebo ekzému. Také pomáhá při zánětu žil.

Měsíček lékařský můžeme užívat i vnitřně v podobě čaje. Je považován za silně přírodní antibiotikum. Působí proti bakteriím a virům v zažívacím ústrojí, působí při střevních potížích, ale také při problémech s játry. Ulevit nám může také při nachlazení. Je to silný antioxidant, který zbavuje tělo volných radikálů.

Tea tree oil

Je esenciální olej, který se získává z listů kajeputu střídavolistého, který roste v Austrálii. Tea tree oil má antiseptické, ale také antimykotické účinky. Tea tree oil by měl mít v domácí lékárničce jistě své místo, protože jeho vliv je opravdu všestranný. Působí skvěle při kožních problémech, ať již je to akné, bradavice, drobné popáleniny a poranění, plísně na nohách, puchýře, bodnutí hmyzem, kožní záněty, ale také opary nebo koutky, lupy, vši.  Při vaginálních infekcích je možné přidat Tea tree oil do vodní lázně. Také je možné jej přidat do vody a používat místo ústní vody pro zmírnění zubního plaku – nepolykat. Do vody jej můžeme přidat také pro inhalaci při rýmě a ucpaných dutinách.

Tea tree oil by se nikdy neměl používat vnitřně a neměl by přijít do přímého kontaktu s očima. Nedoporučuje se používání u dětí do 3 let věku.

Arnika (Prha horská)

Tato bylinka pochází z horských oblastí po celé Evropě a Severní Americe. U nás je přísně chráněna. Účinky této byliny byly objeveny údajně tehdy, když horalové pozorovali zraněné kozy, které arniku okusovaly.  Vnitřně se užívá při bronchitidě, ateroskleróze nebo v kardiologii.

Arnice se domácky říká „bylina na úrazy“. Má vysokou schopnost uvolňovat krevní sraženiny, její obklady se využívají na pohmožděniny a krvavé podlitiny. Pomáhá léčit také otoky, záněty kostí nebo natržené svaly.

Arnika je sama o sobě toxická, proto se její užití doporučuje pouze po konzultaci s lékařem. Při překročení doporučené denní dávky si můžeme spíše uškodit. Při vnitřním užití mohou nastat závratě až bezvědomí, při vnějším hrozí spálení pokožky.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlík lékařský se může užívat jako odvar, ale známější je ve formě tinktury ‚Valeriánské kapky‘. Je známo, že Kozlík lékařský užívala již před 800 lety abatyše Hildegarda z Bigenu, která se dožila na danou dobu pozoruhodně vysokého věku (81 let). Kozlík lékařský byste neměli užívat při řízení motorových vozidel nebo při jiných činností, které vyžadují soustředěnost. Také byste jej neměli užívat, užíváte-li barbituráty, hypnotika a jiná sedativa. Při dlouhodobém užívání můžeme zaznamenat zažívací potíže. Vždy byste měli respektovat doporučené dávkování.

Co pozitivního nám tedy kozlík přináší? Je známo, že v současnosti patří kozlík lékařský k nejúčinnějším zklidňujícím drogám. Tlumí nervozitu, úzkost, pomáhá při žaludečních neurózách a menstruačních bolestech. Největší plus kozlíku lékařského je jeho pomoc při nespavosti. Na rozdíl od syntetických léků (např. Diazepam) není návykový a nemá vedlejší účinky, jako pocity omámenosti nebo bolesti hlavy po probuzení. Kozlík lékařský totiž nevyvolává spánek, ale dokáže organismus natolik uklidnit, že usneme přirozeným způsobem.