Známé koření, alespoň pro mne sladce voňavé dětstvím a pohodou. Kdo by ho neznal. Věděli jste, že vanilku používali už staří Aztékoví a Toltékové? A že vanilovník plocholistý, na němž lusky pravé vanilky rostou, druhem orchideje? Původně je to rostlina rostoucí pouze v Mexiku a její opylování zajišťoval endemitní druh včely žijící tamtéž. Do Evropy se vanilka dostala v polovině 16. století. A až od r. 1841, kdy byla objevena metoda umělého opylování se pěstování vanilky rozšířilo i do jiných částí světa.
Proces pěstování i následného zpracování je velmi náročný na čas i lidskou práci. Je velmi závislý na počasí. Proto je přírodní vanilka velmi drahá.

Existuje několik druhů vanilky, které se označují podle místa původu. Nejkvalitnější druhy se vyznačují jemným bílým popraškem vanilinu na povrchu lusku. Vanilka obsahuje až na 200 aromatických látek, z nichž nejvýraznější je vanilin a piperonal.

Nejznámnější a nejčastější využití vanilky je samozřejmě v kuchyni. Přidává se do moučníků, pečiva, zmrzliny, nápojů. Ovšem už zmiňovaní Aztékové vanilku využívali k léčebným účelům. Zejména k podpoře srdeční činnosti, při únavě a věřili, že vanilka odhání strach a dodává sílu a zdraví. Taktéž ji považovali za silné afrodiziakum. Příjemná vůně vanilky totiž úzce souvisí s lidskými feromony a zvyšuje erotickou přitažlivost.

Vanilku v biokvalitě můžete koupit třeba tady

Vanilka může též pomáhat při hubnutí. Její konzumace vyvolává pocit nasycení, reguluje tvorbu žaludečních šťáv a obnovuje látkovou výměnu. Proto může být vanilka prospěšná i těm, kteří mají trávicí problémy. Doporučuje se i nastávajícím maminkám, neboť může zmírnit stavy nevolnosti.

Též obsahuje antioxidační polyfenoly, takže pomáhá v boji proti volným radikálům, zánětům, srdečně cévním onemocněním, pomáhá předcházet množení rakovinových buněk. Má také silné antibakteriální a antimykotické účinky. Může být užitečná i ženám v případě bolestivé menstruace, pomáhá upravit nepravidelný cyklus či zmírnit menstruační křeče. Pomáhá i v případě kožních obtíží.

V aromaterapii se vanilka užívá zejména pro zlepšení stavu deprese a ke zklidnění nervového systému. Působí dobře proti úzkostem, nervozitě a napětí. Je vhodná při podráždění, nespavosti a při nechutenství.

Takže teď už si můžeme dát vanilkový rohlíček či zmrzlinu bez výčitek svědomí. Ovšem pouze v případě, že jsou z pravé vanilky.