V tomto ročním období nám hřebíček voní především ze svařeného vína nebo jablečného kompotu. Ovšem léčivé účinky tohoto koření byly známy už ve starověku. Hojněji se do Evropy začal dovážet během středověku, kdy si ho nechávali zlatem vyvažovat arabští kupci. Původ má na Moluckých ostrovech v Indonésii, dnes se dováží hlavně z Madagaskaru, Zanzibaru a Brazílie.

Hřebíček je vlastně usušené nerozvité poupě Hřebíčkovce vonného (Syzygium aromaticum), což je tropický stálezelený strom, dorůstající do výšky 30 až 45 metrů. Z kuchyně jej určitě známe, ale hřebíček je velmi účinný i při léčbě různých obtíží a neduhů.

Jeho nejúčinnější složkou je silice eugenol. Obsahuje však i mnoho dalších látek, jako pryskyřice, olej, sliz, třísloviny a flavonoidy.

Asi nejznámější a nejrozšířenější je jeho využití při onemocnění zubů a dásní. Působí totiž antimikrobiálně a také má analgetické účinky, takže tlumí bolest a lehce znecitlivuje postižené místo.  Dále se používá jako kloktadlo při zánětech hltanu, zánětech dásní, zánětu horních cest dýchacích, dutin. Účinný je při střevních onemocněních, kolikách, při nevolnosti po požití zkaženého jídla a při nadýmání.  Hřebíček má i silné antiparazitické vlastnosti, takže se dá použít jak vnitřně, tak zevně jako repelent.  Dříve se používal i při ledvinových kamenech. Má i silné antiseptické účinky, takže je vhodný při ošetření  špatně se hojících ran. Posiluje  srdeční činnost a má i afrodiziakální účinky. Zevně se používá i při péči o pleť, při léčbě akné a při potřebě pleť zklidnit. Výborný je i na revmatické a bolestivé klouby. Výborně se hřebíček hodí i jako osvěžovač vzduchu při aromaterapii.

A nyní k formám užívání. Komu nevadí intenzivní chuť a vůně hřebíčku, může hřebíček žvýkat či cumlat přímo. Kromě pomoci se záněty v ústní dutině a krku i výborně pomůže osvěžit dech.

Dále se používá tinktura, která se dá buď zakoupit nebo si ji můžete vyrobit sami doma. A to tak, že do půl litru alespoň 60% lihu dáte hrst hřebíčku a necháte 4-5 týdnů při pokojové teplotě macerovat. Je třeba každý den protřepat. Pak scedíte a máte domácí hřebíčkovou tinkturu.

Na masáže je výborný hřebíčkový olej. V případě použití éterického oleje je ovšem určitě třeba jej naředit. Samotný éterický olej je příliš silný a mohl by způsobit podráždění. Stačí pár kapek nakapat do nosného oleje, např. mandlového, jojobového, kokosového, olivového nebo slunečnicového. Nejlépe za studena lisovaného.

Univerzální  k použití je odvar nebo macerát. V případě odvaru povařte 10 hřebíčků v půllitru vody asi 5 minut. Macerát si vyrobíte za studena, kdy stejné množství necháte ve vodě jen vymacerovat přes noc. Pokud chcete odvar používat jako pleťovou vodu, je dobré jej pak skladovat v ledničce, spotřebovat do 5 dnů a pak si vyrobit další.

Obezřetní  bychom měli  být s užíváním hřebíčku v těhotenství a také u malých dětí. To se hřebíček nedoporučuje.