Původně se tahle divizně podobná dvouletka dovezla ze severní Ameriky pro její celkem chutný a výživný kořen podlouhle mrkvového tvaru. Dříve velmi ceněné, nyní však neprávem opomíjené kořeny se sklízí v prvním roce. Mají vysokou nutriční hodnotu a lze je doporučit zvláště cukrovkářům a srdcařům.

 

Až později se zjistilo, že malá kulatá semena pupalky obsahují 20%  kvalitního oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové, linolenové, olejové a menších podílů dalších velmi účinných olejových látek. Tyto kyseliny jsou naprosto nezbytné pro tvorbu buněčných stěn, a podílejí se na imunologických funkcích lidského organismu. Tělo si je ale neumí vytvořit a je tak zcela závislé na příjmu těchto kyselin z potravy.

Pro organizmus je tento olej významným pomocníkem při jeho údržbě. Snižuje hladinu zlého cholesterolu, snižuje tlak krve a šetrně i její srážlivost, takže je výbornou prevencí většiny cévních a oběhových poruch a chorob. Zvláště lze olej pupalky doporučit u angíny pectoris, ischemických potížích srdce i končetin, dýchavičnosti, mravenčení v nohách i rukách, nočních bolestí nebo křečí v dolních končetinách, mozkových příhodách, studených nohou a rukou, městnání krve v dolních končetinách, otocích a bolestech v nohách, tvorbě sraženin a trombů. Sraženiny a tromby údajně dokonce šetrně rozpouští. Zlepšuje sluch, inteligenci a zrak. Prokázaný je údajně vliv na eliminaci premenstruačního syndromu. Oddaluje progresi roztroušené sklerózy, zlepšuje paměť, zlepšuje stav pokožky i nehtů a vlasů. Při vnitřním podávání omezuje tvorbu vrásek i atopický ekzém.

V kosmetice se pupalkový olej používá do šampónů, krémů, mastí či masážních emulzí. Pomáhá regeneraci kůže při popáleninách, ekzémech či poraněních.

Možnosti pupalky