Prací ořechy, které rostou na stromech. Koho by to napadlo? V džunglích Indie a Indonésie roste velmi praktický strom Sapindus Mukorrosi  (Mýdelník). Jeho drobné plody jsou obalené v dužnaté slupce. Unikátní mýdelník syntetizuje vlastní saponiny ve slupce, které chrání plod proti škůdcům. Místní rodiny sbírají slupky popadaných plodů a pak je suší na slunci. Výrobci ekologických značek je od nich nakoupí, vloží do obalu a expedují do světa. To je celý výrobní proces 100%  přírodního pracího prostředku.

  V Indii se mýdlové ořechy užívají dlouhá staletí. Je to ekologický, nechemický prací prostředek a změkčovač v jednom. Několik mýdlových ořechů (slupek) se umístí do látkového sáčku. S tím se pak prádlo pere ručně nebo v pračce. Slupky se dají podle kvality, tvrdosti a teploty vody používat znova (2-4 krát). Můžeme v nich prát bavlnu, vlnu či hedvábí. Chrání barvy a prodlužují životnost tkanin. Jediné, co se jim dá vytknout je, že nebělí bílé prádlo. To se ovšem dá hravě vyřešit přidáním citrónové šťávy nebo octa.

  Jak mýdlové ořechy fungují?

  Podle tvrdosti vody zvolíte dávku. Čím tvrdší voda, tím větší množství. Slupky do sebe natáhnou vodu a uvolní saponiny. Ty zafungují jako detergent (povrchové činidlo) a penetrují tkaniny. Hloubkově odstraní nečistoty a mastnotu. Špína pak odteče společně s vodou a zůstane čistá, nearomatizovaná látka. Na tkaninách zůstane jemná povrchová ochranná vrstva. Kdo by chtěl prádlo voňavé, stačí do posledního máchání přidat třeba pár kapek oblíbeného éterického oleje.

 Běžné prací, udržovací a změkčovací prostředky obsahuji alarmující množství jedovatých chemikálií, kterým se přičítá řada zdravotních problémů (rakovina, jaterní problémy, neurologické potíže, hormonální dysfunkce). Když pomineme nebezpečná rezidua, je tu další znepokojující faktor. Spláchnutí velkého množství chemikálii zpátky do vodního oběhu.

Mýdlové ořechy neobsahují syntetické chemikálie a žádné umělé aromatizátory. Jsou zcela bez pěnidel a jiných toxických látek. Slupky se dají po několikanásobném použití recyklovat jako bio odpad. Je to zkrátka ideální varianta pro ty, kteří se chtějí chovat k přírodě šetrně či řeší nějaké  alergické projevy po použití běžných pracích prostředků.

  V domorodém lékařství se plody mýdlovníku užívají i při nachlazení, epilepsii, zácpě a při bolesti žaludku.