Hřebíček pochází ze stromu, který je známý pod názvem Hřebíčkovec vonný, který roste v tropických oblastech. Koření tak, jak jej známe a používáme, jsou nerozvitá květní poupata, která se sbírají v okamžiku, kdy jejich zelené zbarvení začne přecházet do nachova.

Hřebíček a olej z něj má trojí účinek:

  1. Působí antibakteriálně a protizánětlivě, především díky látce eugenolu.
  2. Působí dezinfekčně, proti bolesti zubů, bakteriím a aftám
  3. Zabraňuje vzniku paradontózy a zubního kazu

Možnosti užití: kápneme kapku silice přímo do okolí bolavého zubu, nebo nejlépe 5 kapek rozmícháme v cca 1dcl vody, kterou kloktáme. Je důležité brát účinky hřebíčku pouze jako dočasnou úlevu od bolesti a je považovat za náhradu péče zubního lékaře. Samotný olej je velice silný, proto s ním zacházejte opatrně a spíše využívejte metodu ředění. Je vhodné také vyzkoušet alergickou reakci na malém kousku pokožky. Mimo jiné působí dobře také jako osvěžovač dechu.

Jestliže nemáme k dispozici tinkturu, je možné použít i celý hřebíček. Vložíme jej do úst a pokoušeme. Nejlépe opatrně bolavým zubem, pokud to jde. Jakmile hřebíček změkne, jazykem jej přidržíme na bolavém místě.

Účinky, které má hřebíček na bolavé zuby, jsou opravdu výtečné, ale není to jediná oblast, ve které nám může být nápomocen. Pojďme se ve zkratce podívat na ty další:

  1. Podílí se na prevenci proti infekčním nemocem, podporuje tvorbu bílých krvinek
  2. Účinně pomáhá proti svalovým křečím
  3. Podporuje činnost srdce a krevního oběhu, snižuje krevní tlak
  4. Je močopudný, využívá se k pročištění ledvin a močových cest
  5. Přikládáním obkladů pomáhá proti bolesti a k hojení otevřených ran

Mimo uvedené zdravotní účinky je možné hřebíčkovou tinkturu v rozprašovači využít také jako účinný repelent proti hmyzu.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>