Snad každá žena už ve svém životě alespoň jednou prodělala zánět močového měchýře se všemi velmi nepříjemnými příznaky. Bolestí, tlakem v podbřišku, pálením, řezáním při močení. Až v 80 %  případů způsobuje toto onemocnění bakterie Escherichia coli, která běžně žije v našem zažívacím traktu. Pokud se však dostane do močových cest, může způsobit problémy, které se mohou stát až chronickými.

Málokdo však už ví, že zvláště chronické obtíže močového měchýře mohou souviset s naší psychikou a emocemi.  Močový měchýř je sběrnou nádobou, kde se shromažďují látky čekající na vyloučení z našeho těla. Zrovna tak se v něm ale shromažďují naše negativní emoce, nezpracované strachy, zážitky. Je to rezervoár všeho, čeho se naše tělo a mysl potřebuje zbavit. Stejně jako potřebujeme vylučovat moč, potřebujeme se zbavovat i všech negativních zážitků a uložených strachů. Je třeba si tyto negace uvědomit, přijmout je, zpracovat a „vypustit“.

 

Jako prevence onemocnění močového měchýře je třeba dostatečně pít a močové cesty proplachovat, aby se v nich bakterie nestačily usazovat a množit. V tomto chladnějším období nejlépe pomocí čajů. Výborný je čaj z kopřivy a nebo lze použit některou z kvalitních čajových bylinných směsí. Známými osvědčenými bylinkami jsou např. lichořeřišnice, medvědice lékařská, vrbovka, růže šípková, brusinky, přeslička. A kdo chce či potřebuje použít silnější kalibr, výborné a účinné jsou bylinné tinktury.