Listopad je měsíc, kdy už je na přírodě doopravdy vidět, že se ztišuje, zklidňuje a chystá se k zimnímu odpočinku. V tomto období bychom se měli naučit hospodařit s naší energií, stejně jako to vidíme v přírodě. Stromy a rostliny se zbavují všeho, co by jim přes zimu zbytečně energii ubíralo, veškerou svou sílu stahují do kořenů. Tak trochu jsme pozapomněli na to, že i my jsme součástí přírody a tudíž reagujeme na její cyklické změny. Náš způsob života vůbec nereflektuje přirozené rytmy, a tak se  projeví oslabení orgánů v tomto období velmi často a skoro u všech. V listopadu jsou nejoslabenějším orgánem plíce.

Plíce jsou párovým, velmi křehkým orgánem, který nesnáší ani přílišný chlad ani velké horko. Plícemi prochází veškerá krev, která z plic rozvádí kyslík do každé buňky. Podle tradiční čínské medicíny jsou plíce hlavním orgánem, který obhospodařuje pohyb a výměnu čchi (základní životodárné a hybné síly) v celém těle. Nejaktivnější jsou plíce mezi 3. a 5. hodinou ranní. Emočně se k plicím váže smutek a žal.

Podle TČM jsou hlavním původcem nerovnováhy plic nevyjádřené a nezpracované emoce (smutek, beznaděj, melancholie), dále také nechuť nebo neschopnost komunikace. Plíce mají mnoho společného s vypouštěním emocí, které je stejně nezbytné a důležité, jako vydechování (vypouštění) oxidu uhličitého a jiných toxinů z těla. Pokud v nás tyto zůstanou uložené, vede to postupně k projevům jako jsou záněty průdušek, zápal plic, astma, bledá pokožka, promodralé rty, celkově ztížené dýchání, bolest na hrudníku a v krku, dušnost, kašel, alergické projevy, nedostatečné nebo naopak nadměrné pocení a dokonce i záněty dutin. Do dýchání se zapojuje i kůže, takže i ona může reagovat na oslabení plic různými způsoby, jako jsou ekzémy, lupénka, suchá a drsná kůže. Nerovnováhu v plicích nám může dobře ukázat i hlas. Tichý a slabý hlas může signalizovat plíce bez energie. Naopak plíce příliš přeplněné energií mohou způsobit hlas silný a drsný.

Podpořit plíce můžeme samozřejmě stravou. A to zejména takovou, která nám tělo a organismus prohřeje. Určitě je třeba se vyhnout mléčným výrobkům a bílé mouce, které organismus ochlazují a zahleňují. Vhodné jsou polévky, zvláště pak vývary masové i zeleninové. Dále pak celozrnná rýže, kvašená zelenina, cibule, mrkev, bílé zelí, luštěniny, houby – můžeme použít i shiitake.

Z koření pak skořice, anýz, zázvor, fenykl, lékořice, kurkuma, kajenský pepř, česnek.

Z bylinek: květ černého bezu, jitrocel, vřes, mateřídouška, tymián, podběl, plicník, sléz, břečťan, šalvěj, měsíček, šípek, růže stolistá. Vhodné je zařadit i například tinkturu z lichořeřišnice a Echinacei.

Je vhodné vynechat či alespoň omezit černý čaj a kávu. Je dobré chodit brzy spát a vstávat s východem slunce. Chodit často do přírody, zhluboka dýchat či provádět vědomě dechová cvičení. Rozproudit energii v těle, mít dobrou náladu, nepoddávat se strachu a obavám, přijímat s důvěrou vše, co život přináší. I lidové rčení přece říká, že je dobré se smát od plic. Takže úsměv a dýchat zhluboka.