Kdo by neznal pampelišku? Každý také víme, jaké je její odborné jméno – Smetánka lékařská. A jméno lékařská nemá jen tak. Už od pradávna je velkým pomocníkem při domácím léčení. Z pampelišek se dá využít nejen květ, ale také listy nebo kořen.

Dnes vám přinášíme recept na pampeliškový med, který pomáhá při nemocech dýchacích cest nebo při odkašlávání. Vhodné je jej užívat jako prevenci, ale také následně jako lék při léčbě chřipky nebo angíny. Pro pampeliškový med se sbírají pouze květy.

Kde sbírat pampelišky? Navštivte nějakou pěknou louku ve vašem okolí. Pampelišky nesbírejte v okolí silnic nebo v parcích, kam chodí lidé venčit psy. Pro sběr je nejlepší slunné počasí a doba krátce před polednem, kdy jsou květy nejvíce rozevřené.

Na med budeme potřebovat: cca 300 květů,

2 citróny,

0,8l vody,

1,5 kg cukru.

Natrhané květy zlehka propereme pod tekoucí studenou vodou. Přidáme k nim šťávu ze 2 citronů a 0,8l vody. Přivedeme k varu a pár minut povaříme. Voda by se měla díky pylu zabarvit do světle hnědé. Necháme vychladnout a uložíme na 1 den na chladné a temné místo. Druhý den přelijeme přes plátýnko. Přidáme 1,5 kg cukru. Vaříme cca 30 minut, dokud se cukr nerozpustí a med neztmavne. Na talířek odebereme kapku a zjistíme, zda má med požadovanou konzistenci. Plníme do čistých, vymytých sklenic a obrátíme dnem vzhůru. Skladujeme na tmavém, chladnějším míst

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>