V dnešní době se neustále hovoří o hubnutí a tím se vytváří pocit potřeby nakupování nízkotučných potravin. Někteří lidé jsou v pravdě “posedlí” nakupováním potravin s co nejnižším obsahem tuků. “Čím nízko tučnější, tím lepší”. Neuvědomují si ale, že netučné potraviny mohou v těle I páchat škody. Problémem těchto potravin je, že při výrobě jsou většinou pro dosažení co nejmenšího obsahu tuku použity hlavně rafinovaný bílý  cukru a různá zahušťovadla a aromatické přísady, které deformují vnímání sytosti. Tyto přísady nepříznivě ovlivňují hladinu cukru v krvi, a tělo tak může reagovat vytvářením zánětů kdekoli v těle. Tento stav může vést k metabolickým poruchám a k onemocněním srdce. Velmi často také dochází k postupnému vzniku žlučových kamenů. Žlučník přestane žluč vypouštět, protože v potravě nejsou tuky a žluč není potřeba. Postupně dochází k jejímu zahušťování, k opakujícím  se mírným zánětům, může vzniknout obstrukce a je potřeba operace. Tento fakt v dobrém případě skončí jen obezitou. Člověk takto se stravující má pořád hlad, ničí si slinivku a žlučník, následně se ochuzuje o vitamíny a minerály.
Proto je zdravé a tělu prospěšné tuky jíst. Ale v přiměřeném množství a ty “opravdu zdravé”. Ideální jsou oleje za studena lisované – olivový olej, slunečnicový olej, lněný olej, sezamový olej, kokosový olej, pšeničný olej, prostě olej, který vám chutná. Ideální jsou jejich kombinace. Na smažení a pečení jsou výborné kokosový olej, slunečnicový olej a sójový olej. Do salátů jsou excelentní pšeničný olej v kombinaci s dýňovým olejem a olivovým olejem, nebo místo oleje dýňového použijte bodlákový. Věřte, že tato chuť vás neomrzí po celý rok.

Náš tip pro nákup

Tuky jsou i nezbytné z hlediska vstřebávání minerálů a vitamínů rozpustných v tucích A,D,E,K a také zpomalují vstřebávání potravy, takže nepociťujeme hlad tak brzy po jídle. Podle Healthy Home Economist je ideální konzumovat kokosový olej 20 minut před každým jídlem. U osob mezi 40–59kg se doporučuje 1 pol. lžíce kokosového oleje před každým jídlem, tedy 3xdenně, u osob mezi 60-82kg se doporučuje 1,5 pol. lž. před každým jídlem a těžším osobám až 2 pol. lžíce 3x denně

Tip na bio panenský slunečnicový olej