Náhodné zjištění vědců odhalilo, že dvě chemické sloučeniny, které se běžně používají jako součásti klasických čistících prostředků pro domácnost a dezinfekčních prostředků, poškozují reprodukční systém.

Vědci z Virginie zpozorovali, že myši, kterým byly klece uklízeny a dezinfikovány běžnými přípravky pro domácnost, začaly mít potíže s otěhotněním a zvýšilo se významně procento jejich úmrtí. Vědci se začali zabývat skutečností, proč myši umírají a proč se zpomalila jejich reprodukce. Zjistilo se, že potíže se zhoršily, když docházelo k častější manipulaci se zvířaty poté, co si asistenti vydezinfikovali ruce a pak se dotýkali srsti zvířat.

Opravdu u látek používaných v roztocích – chlorid alkyl dimethyl benzyl ammonium (ADBAC) [ také známý jako benzalkonium chlorid] a didecyl dimethyl amonium chlorid (DDAC) – bylo zjištěno, že způsobují poškození reprodukčního systému a patří do skupiny chemických látek, nazývaných kvartérní amoniové sloučeniny, u kterých, jak vědci tvrdí, nikdy nebyla dostatečně testována bezpečnost používání pro lidi.

Je pravděpodobné, že budete mít tyto látky v některém z vašich čistících přípravků. ADBAC a DDAC jsou běžně přidávány do čistidel pro své antimikrobiální a antistatické vlastnosti.

Naštěstí však existují i přípravky, které jsou vyrobeny na čistě přírodní bázi, a tak nejenže nejsou zdraví škodlivé, ale zároveň jsou šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Vlastně snadná volba.