Žahavý plevel pro naši krásu i zdraví. Pamatuji si, že na kopřivy jsem chodila s babičkou už jako dítě. Již od té doby si pamatuji jejich nezaměnitelnou vůni a chuť. A také ty jejich žahavé chloupky, se kterými se setkal téměř každý. Kopřiva je opravdu vytrvalý plevel. Potkáte ji na rumištích, v lesích, v příkopech, zahradách, v nížinách i horských oblastech. Nejčastěji se sbírá kopřiva dvoudomá, ale může se sbírat také kopřiva jednodomá, která je menšího vzrůstu a má více vykrojené listy. Pro sušení se používají listy, ale také nať a oddenky.

Kopřiva má místo v lidovém léčitelství už od nepaměti a nezavrhuje ji ani moderní medicína. Je bohatá na vitamíny C1, B2, B6, minerály, chlorofyl, který působí protizánětlivě. Mimo to obsahuje kyselinu mravenčí, kyselinu octovou a také serotonin neboli hormon štěstí.

Kopřiva je skvělá především proti jarní únavě, na celkový detox organismu. Mimo to snižuje vysoký krevní tlak, preventivně působí proti zánětům močových cest a proti vzniku ledvinových kamenů. Blahodárně působí také při chudokrevnosti a nedostatku železa, kterým trpí především ženy. A ty jej ocení také v případě, že je trápí premenstruační syndrom, jelikož zmírňuje jeho příznaky. Kopřiva je využívána také jako prostředek pro podporu hubnutí, ale využívejte ji pouze v případě, že zvýšíte přísun tekutin, protože kopřiva tekutiny z organismu odvádí.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

 

Využití:

  • Čaj – u zdravých dospělých osob max. 3 šálky denně (2 lžičky sušených kopřiv přelijeme 0,25l horké vody a cca 10 min louhujeme)
  • Do polévky např. místo pažitky
  • Do salátů
  • Můžete připravit stejně jako špenát
  • Nádivky
  • K dochucení rýže nebo brambor

 

Kopřiva má opravdu blahodárné léčivé účinky, ale oceníme ji také v péči o pleť a vlasy. Na suchou pokožku vám může pomoct pleťová maska: smícháme šťávu z čerstvých kopřiv s medem, naneseme na obličej, necháme působit 20 min a opláchneme. Jestliže trpíte na akné, používejte jako pleťovou vodu vlažný odvar z kopřivových listů. Ten můžete používat také na omývání vlasů. Vaše vlasy budou hebké a budou jen zářit. Kopřivovou tinkturou si masírujte pokožku hlavy, jestliže trpíte tvorbou lupů nebo vypadáváním vlasů.