Kdo se jednou vydal na cestu léčení svého těla a mysli, dříve nebo později zjistí, že je to cesta dlouhá, často celoživotní. Způsobů, směrů či metod, jak své uzdravování podpořit či si zdraví udržet, je opravdu mnoho. Jedním z nich mohou být i léčivé kameny.

Už v dávnověku napříč kulturami lidé sílu kamenů znali a využívali. Kameny se stávaly součástí lektvarů ochranných i posilujících. Lidé věřili, že je mohou ochránit před nemocí, uřknutím, bolestí. Nosili je v různých podobách jako amulety, používali je při rituálech. Vyráběly se z nich šperky, které měly svého nositele udržet v dobré fyzické i psychické kondici. V Indii existují tisíce let staré záznamy o používání výluhů z drahých kamenů a jejich použití vnějším i vnitřním.

Mezi nejvyužívanější, nejznámější a nejuniverzálnější z drahých kamenů patří křišťál.

Křišťál je odrůda křemene. Jeho název je odvozen od řeckého kristalus – čirý, nebo latinského crystallos – led.

Křišťál je opravdu univerzálním kamenem a používá se i jako doplňující kámen k ostatním kamenům. Dá se použít na různé neduhy. Na  fyzické úrovni působí na funkci štítné žlázy, srdce, krevní oběh, plíce, zažívací ústrojí, pomáhá při nevolnostech, závratích, bolestech hlavy a migréně, tlumí horečku. Příznivý účinek má i na vlasy, pokožku, nehty, sliznice a snižuje otoky.

Na psychické úrovni zklidňuje, odstraňuje negativní emoce, projasňuje mysl, nabíjí novou energií, odstraňuje bloky bránící volnému proudění energie v těle, podporuje trpělivost, splynutí, duchovní poznání, pomáhá otvírat intuici a je i podpůrným kamenem při meditaci. Má harmonizační a ochranné účinky. Umístěný v prostoru pohlcuje negativní energii, pomáhá harmonizovat geopatogenní zóny, neutralizuje elektromagnetický smog z televizorů, mobilních telefonů a jiných spotřebičů. Silně podporuje aktivaci 7. čakry (korunní).

Z astrologického hlediska je přiřazen znamením Lva, Kozoroha a Vodnáře.

Křišťál lze nosit kdekoliv na těle, umístit v prostoru, při spánku poblíž hlavy, přikládat na postižená místa.

Křišťál, stejně jako ostatní léčivé kameny je ovšem třeba čistit, protože do sebe absorbuje převážně negativní energii. Čistit můžeme ponecháním kamene několik minut pod tekoucí vodou, nejlépe v přírodě. Postačí však i doma v umyvadle. Nebo nechat krystal přes noc v misce se slanou vodou. Nabíjí se na slunečním světle.

Pokud s léčivými kameny začínáte, je nejlepší začít právě křišťálem. Dokáže laskavě objevit naše bolestivá místa a tím nás nasměrovat k jejich léčení.