Často se v posledních dnech setkávám s pozitivními účinky kurkumy. Ať už to jsou všelijaké zahraniční studie, tak také v rámci různých domácích „babských“ rad. A co vy? Znáte toto koření a víte, jak jej používat? Pojďme se na kurkumu podívat podrobněji a také na způsoby, jakými ji jednoduše zahrnout do našich jídelníčků.

Toto koření, které je považováno za všelék a zároveň je příbuzné zázvoru, pochází taktéž z Asie. Ja známé už pradávných dob, kdy se používalo jako koření, ale také jako účinné léčivo. Kurkuma, která se používá také pro své barvicí účinky, pochází z kořene kurkumovníku (Curcuma longa) a je také označována jako indický šafrán.

Hlavní účinnou složkou tohoto koření je kurkumin. U něj je známo, že má vysoké protizánětlivé vlastnosti, které se vyrovnají účinkům Ibu-profenu. Je to silný antioxidant, snižuje cholesterol a působí jako prevence proti srdečním onemocněním. Také bylo zjištěno, že pomáhá tělu ničit rakovinné buňky, aby se nešířily dále. Podle některých studií může pomoci 1 gram kurkumou denně také pro podporu paměti a proti depresi.  Mimo to posiluje imunitní systém, pomáhá při revmatických onemocněních a příznivě působí na zažívání.

Jaké skvělé účinky kurkuma má už tedy víme. Jak ji ale zařadit do jídelníčků a začít ji v kuchyni využívat? Kurkuma je hlavní složkou směsi koření kari. Má jemně pikantní chuť a výraznou žlutou barevnost, tudíž počítejte s obarvením pokrmu. A v některých případech nejen pokrmu, ale třeba při mé šikovnosti téměř půlky kuchyně. J

  • Kurkumu můžeme přidat do takových pokrmů, jako jsou míchaná vajíčka, nebo restovaná zelenina. Skvělou kombinaci tvoří s květákem, bramborami nebo kořenovou zeleninou.
  • Můžeme ji přidat také do dušené zeleniny, ať už do zelí nebo kapusty.
  • Děláte si na snídani domácí smoothie? Nebojte se do něj přidat špetku kurkumy.
  • Stejně tak ji můžeme přidat do polévek. Díky své pikantní chuti nás polévka se špetkou kurkumy více prohřeje.
  • Uvařte si z kurkumy čaj. Nejlepší je použít kurkumu čerstvou, ale dá se využít i mletá, kterou smícháme s medem a zalijeme horkou vodu. Dochutíme citrónem a černým pepřem. Můžeme přidat také zázvor.
  • Přidáváte si kari směs do rýže? Nahraďte ji kurkumou samotnou.
  • Pro léčivé účinky můžeme kurkumu konzumovat také samotnou – rozpustíme v tuku (např. v olivovém oleji) a vypijeme.

Doporučená denní dávka je 500 až 1000 mg kurkumy denně. Obezřetné v užívání kurkumy by měly být těhotné ženy a osoby s poruchami srážlivosti krve. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání.