Vypadá obyčejně. Vlastně je to obyčejné bahno. Ovšem s neobyčejnými účinky na naše zdraví. Věděli to už staří Egypťané, Babyloňané, Řekové, Římané a většina starověkého světa. A my „civilizovaní“ jej začínáme znovu objevovat. Jíl.

Jíl je vlastně zvětralá hornina vzniklá sedimentací. Liší se barvou podle toho, jaké různé příměsi minerálů obsahuje. Množství obsažených minerálů a kvalitu určuje i místo, kde byl vytěžen. Kvalitní jíl se po tisíciletí užívá jak v kosmetice, v péči o pokožku či vlasy, tak se užíval a užívá i vnitřně.

Jak už bylo zmíněno, podle obsahu minerálů se jíly odlišují barvou a účinky.

Bílý jíl bývá označován jako hypoalergenní, vyniká protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Obsahuje vápník, křemík, hořčík, zinek a mnohé další stopové prvky. Je vhodný na pokožku s projevy akné, ekzému či lupénky.

Zelený jíl umí dokonale absorbovat nežádoucí látky jak z pleti, tak z organismu. Při vnitřním užití je na sebe dokáže dokonale navázat, a protože se ve střevě nevstřebá, projde zažívacím traktem a je vyloučen stolicí, případně močí. Má výrazné čistící schopnosti, zevně se používá na zábaly, masky, obklady k prohřátí svalů, kloubů, při revmatismu. Reguluje činnost mazových žláz, takže je vhodný zejména u hodně se mastící pleti či vlasech. Více vysušuje. Zelený jíl obsahuje stejný typ železa, jako je v našem hemoglobinu. Proto se při vnitřním užití považuje za nejúčinnější.

Růžový jíl se doporučuje pro citlivou pokožku. Jeho barvu mu dává oxid železa a křemíku. Má silné regenerační, zklidňující, zvláčňující a tonizující účinky. Je nejjemnějším ze všech jílů, vhodný i na unavenou pleť, na pleť se sklonem k červenání. Doporučuje se na jemný peeling.

Černý jíl obsahuje tzv. huminové kyseliny, což jsou přírodní organické látky, které vznikají rozkladem rostlinných zbytků. Obsahem je podobný rašelině nebo uhlí. Výborně podporuje prokrvení pokožky, podporuje lymfatický systém, je velmi vhodný pro zábaly, pleťové masky, peeling.

Obecně se dá jíl použít při koupelích, kdy se rozmíchají ve vodě asi dva šálky jílu. Uleví se při ekzémech, po intenzivním slunění. Sedací koupele jsou účinné při vaginálních infektech a mykózách. Jíl se přidává do mýdel, zubních past, tělových a dětských pudrů, suchých šampónů, přírodních deodorantů. Tam všude se uplatní jeho desinfekční, absorpční schopnosti.

Pokud byste chtěli vyměnit klasický šampon a umýt si vlasy pomocí jílu, nejvhodnějším je k tomuto účelu marocký jíl. Stačí, podle množství vlasů, rozmíchat trochu jílu (cca 2 lžíce) s vodou (v poměru 1:2, tedy na dvě lžíce jílu zhruba 4 lžíce vody), přidat 2 kapky kvalitního oleje (doporučuje se arganový nebo ricinový, ale stačí jakýkoli jiný, nejlépe za studena lisovaný). Nanést na vlasy, promasírovat, nechat chvíli působit a pak důkladně opláchnout. Pokud by vám trochu směsi zbylo, můžete zároveň použít jako pleťovou masku. Jílem se zkrátka můžete hýčkat. Zvenku i zevnitř.