<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Následující koření a bylinky používáte téměř denně v kuchyni. Víte ale, že nám jsou prospěšné i jinak než jako pouhá dochucovadla pokrmů? Pojďte se s námi podívat na ty nejzákladnější, které se najdou v každé domácnosti, a na to, od jakých nepříjemností nám mohou ulevit.

 

Pepř černý

Pepř černý je jedním z nejpoužívanějších koření v kuchyni. Zároveň je pro nás velice prospěšný ze zdravotního hlediska a to nejen pro své antibakteriální vlastnosti. Obsahuje látku piperin, která je termogenní a také zvyšuje absorpci některých živin a vitamínů jako je selen, beta-karoten, vitamin B a dalších. Pepř černý také pomáhá při léčbě střevních neduhů, jako je zácpa nebo průjem. Dokonce zklidňuje štípnutí od hmyzu.

 

Hřebíček

O hřebíčku jsme se již zmiňovali především v souvislosti s bolestí zubů. Má antibakteriální vlastnosti, obsahuje vysoký podíl sodíku, draslíku, železa, vápníku a dalších minerálních látek. Používá se jako lokální anestetikum. Mimo snížení bolesti zubů pomáhá proti kašli a při astmatu, snižuje stres, ale také infekce a pomáhá hojit rány.

 

Skořice

Skořice reguluje hladinu cukru v krvi, pomáhá při problémech s trávením a zlepšuje funkci mozku. Mimo to obsahuje velké množství minerálních látek jako je mangan, železo nebo vápník.

 

Bazalka

Mnozí zapomínají, že také bazalka je léčivá bylina. Podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení, působí proti plynatosti střev. Také je velice prospěšná ledvinám, pro podporu paměti a proti stresu. Pomáhá při kašli, zánětu průdušek ale i artritidě. Obsahuje širokou škálu živin a minerálů.

 

Máta

Mátu známe především díky její výrazné chuti a vůni. Kdo nikdy nepil mátový čaj? Máta obsahuje vysoký podíl železa, hořčíku a dalších prospěšných látek. Uklidňuje bušení srdce, zklidňuje podráždění žaludku a pokožky. Také pomáhá například při bělení zubů.

 

Tymián

Tymián působí jako povzbuzující prostředek. Obsahuje minerály jako je železo, mangan a vápník. Zároveň obsahuje látku thymol, která je antiseptická. Tymián pomáhá ulevit při menstruačních potížích, pomáhá při trávení a zmírňuje revmatické bolesti kloubů.