Měsíc březen je podle tradiční čínské medicíny měsícem, kdy bychom měli věnovat zvýšenou pozornost svému žlučníku, který je v tuto dobu mimořádně citlivý a po zimním období, kdy naše tělo přijímalo vyšší množství mastných a sladkých potravin, aby se zahřálo, také oslabený.

Žlučník vypadá asi jako 8 cm dlouhý váček, ve kterém se shromažďuje žluč vyrobená játry. Ta napomáhá trávení tuků ve dvanácterníku, aby tyto mohly být vstřebány pro potřeby těla.

Žlučník je vlastně párovým orgánem k játrům a společně ovlivňují svaly a šlachy, také funkci štítné žlázy.

Dráha žlučníku je nejdelším meridiánem (energetickou drahou) v těle. Začíná ve vnějším koutku očí, probíhá klikatě kolem hlavy a krku do ramen, kolem hrudníku přes pas až k hýždím a po vnější straně nohy míří až ke čtvrtému prstu chodidla.

Oslabení žlučníku či už přímo problémy s jeho fungováním se mohou projevit bolestí kolen z vnější strany, bolestí kyčlí, bolestí žeber nebo hlavy. Tlak za hrudní kostí, bušení srdce, nespavost, říhání, nevolnost po jídle, potíže v oblasti lokte (takzvaný tenisový loket), bolesti kloubů, krátké výbuchy zlosti… to vše vám napovídá, že žlučník není zrovna ve formě a měli byste mu věnovat náležitou pozornost. Číňané tvrdí, že potlačovaná zlost, hněv a agrese jsou hlavními příčinami, proč žlučník onemocní.

Produkty na podporu správné funkce žlučníku

Pro ozdravení žlučníku se doporučuje vyhýbat se smaženým a tučným jídlům, alkoholu, příliš kořeněným jídlům. Také je dobré vyjadřovat své pocity. Vhodné je pít čaj či užívat tinktury z kořene pampelišky, zeměžluče nebo pelyňku. Oblíbené jsou také slisované bylinné tablety.

Také je dobré celkově omezit příjem živočišných bílkovin i mléka. Konzumovat vařenou zeleninu, pórek, mrkev, červenou řepu, fazole, kukuřici, proso, rýži, naklíčené žito. Pokud už budete chtít konzumovat maso, pak nejlépe krůtí, kuřecí, králičí, z ryb naše sladkovodní druhy a z mléčných výrobků ovčí nebo kozí sýry. Z nápojů pramenitá voda a kromě bylinkových čajů i čaj zelený či rooibos.