V našich životech snad není nic, co bychom využívali častěji než vodu. A i když jí používáme denně a na spoustu činností, mám takový pocit, že většina z nás zdaleka neví o jejích účincích a možnostech pro náš zdravý život. Často s vodou zacházíme tak, jako bychom ani netušili, že je nejlepším nositelem energie ze všech „médií“. A už vůbec nevíme, že voda je schopná absorbovat v sobě negativní i pozitivní energie z okolí, z našich myšlenek, chování, slov, symbolů apod. (doporučuji příspěvek v sekci „Životní energie“ – Zázračná voda) a tyto přenášet do našeho organismu při jejím užití.
V rámci tohoto příspěvku bych se rád s vámi podělil stručně o vlastní zkušenosti s úžasnými účinky vody na naše zdraví a vitalizaci organismu. V případě, že vás mé náměty zaujmou, doporučuji je vyzkoušet a získat tak vlastní zkušenost.
- Oplachování obličeje studenou vodou
Již velmi dlouhou dobu využívám účinků studené vody na rychlou vitalizaci organismu a to pravidelně každé ráno. Po probuzení a klasickém ranním hygienickém rituálu několikrát (5 – 10x) opláchnu celý obličej studenou vodou, kterou si nechám v kohoutku trochu odtéci (aby byla co nejstudenější) a z plných dlaní si omývám obličej. Energie studené vody se rozlije okamžitě po celém těle a příjemně vás osvěží a „nastartuje“ do nového dne. Uvolní se případné napětí (tenze), pokožka se prokrví a tento akt jistě pomáhá i k dobré náladě.
Totéž je dobré používat i v průběhu dne, kdy se cítíte unaveni, bez energie či potřebujete krátce „vypnout“. Tato procedura má význam i pro naše vnitřní orgány, neboť na obličeji je řada reflexních míst.
- Studená voda na unavené oči
Dnešní způsob života a pracovní nároky v zaměstnání mnohonásobně více zatěžují náš zrak, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Používáme počítače, displeje mobilních telefonů a především si bohužel neumíme svůj život představit bez mnoha hodin denně strávených u televizorů. To je snad typický obraz „ubíjení“ volného času a zcela scestné přesvědčení o tom, že takto dopřejeme svému organismu a psychice dostatek kvalitního odpočinku.
Rovněž proto velmi rád používám snadnou a rychlou metodu, jak pomoci unaveným očím. Napustím si studenou vodu do lavoru, ponořím do něho obličej a nechám otevřené oči. Několikrát můžeme tento postup opakovat, dokud nám to bude příjemné. Je také dobré oči pod vodou promrkávat nebo až si zvyknete, můžete ve vodě provádět oční cviky (viz. jeden z dalších mých článků pro zdravý život).
Při tomto způsobu se vaše oči velmi rychle prokrví, ustoupí napětí a příjemný pocit spojený i s oživením obličeje se rozlije po celém těle. Nemusíte mít obavy z toho, že vaše oči budou zarudlé, nebo budete chvíli nadměrně slzet. Toto cvičení provádějte nenásilně a pouze po dobu, kdy je vám to příjemné. Není zase tak podstatné hned od počátku tento proces provádět co nejdéle. Vaše oči si samy řeknou, co potřebují.
- Promývání nosních dutin fyziologickým roztokem
Velmi často trpíme rýmou a ucpanými nosy. A když už to trvá dlouho, zajdeme do lékárny a koupíme si nějaký přípravek, který nám sice velmi rychle může pomoci, ale přeci jen je to chemie. Doporučuji jako alternativu vyzkoušet proplachování nosních dutin fyziologickým roztokem.
Tak předně je na místě upřesnit, co mám na mysli, když hovořím o fyziologickém roztoku. V podstatě je to vlažná voda s kuchyňskou solí. Termín fyziologický proto, že voda by měla mít cca teplotu našeho těla a množství soli na použité množství vody by mělo být takové, abychom dosáhli slanosti roztoku jako naše krev.
Pak již jen stačí malými doušku roztoku z naší dlaně jemně nasávat do nosu a v zápětí je nechat buď vytéci, nebo vysmrkat. Je to velmi šetrná a přirozená hygiena nosních dutin, Nedochází k nežádoucímu podráždění sliznice a je to jako preventivní čištění zubů. Doporučuji toto provádět pokud možno pravidelně jako hygienický návyk, anebo to můžete vyzkoušet při rýmě a ucpaném nosu. Jogíni tuto neškodnou techniku provádí zcela běžně (džala néti).
