<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Ibuprofen je druh nesteroidní protizánětlivé látky, která se používá především jako lék proti bolesti. Jeho účinky jsou prokázány, ale existuje také široká škála nežádoucích účinků. Riziko těchto účinků závisí na jednotlivci a také na množství dávek tohoto léku. Jak utišit bolest, aniž bychom byli nuceni sahat po pilulkách?

 

Kůra vrby bílé

Vrba bílá se využívá pro extrakt z kůry a jeho účinky, které jsou známy již od pradávna. Ve svých spisech se o těchto účincích zmiňoval již Hippokrates. Kůra vrby bílé stojí za vznikem nejznámějšího léku proti bolesti, a sice vznikem Aspirinu. Obsahuje totiž účinnou látku kyselinu salicylovou, která tlumí bolest a záněty. Ovšem samotná kyselina salicylová měla také množství nežádoucích účinků. Proto vědci pokračovali ve své práci, až vznikla sloučenina, která je známá jako kyselina acetylsalicylová, neboli Aspirin. Extrakt z vrby bílé obsahuje i další bioaktivní látky, které společně se salicylem tvoří účinnější složku, než Aspirin. Jelikož ale tento extrakt obsahuje zmiňovaný salicyl, je nutné dodržovat stejná doporučení, jako je tomu u Aspirinu a ostatních léků s kyselinou acetylsalicylovou.

 

Chilli papričky

Možná vás překvapuje, že se zde objevují právě chilli papričky. Ale rozhodně je vynechat nemůžeme. Obsahují totiž důležitou látku kapsaicin (capsaicin), která je jejich hlavní pálivou složkou. Pravděpodobně jsme se již všichni setkali s účinky, které má tato látka na naše chuťové buňky a ostatní smysly. Také proto je hlavní složkou obranných pepřových sprejů. Způsobuje nám pálení až bolest. Co tedy dělá v našem seznamu? Kapsaicin podporuje krevní cirkulaci, působí protizánětlivě a tlumí bolest. Využívá se jej např. při bolestech zad či kloubů v podobě náplastí. Kapsaicin zajišťuje hřejivý, ze začátku až pálivý pocit, který po chvíli začne odeznívat a společně s ním odeznívá i bolest.

 

Kadidlovník (Boswellia)

Jak nám již napovídá název, tento strom je znám pro svou voňavou pryskyřici (kadidlo), která má léčebné vlastnosti.  Má protizánětlivé účinky, tlumí bolest a snižuje otoky. Používá se především při bolestech kloubů způsobených osteoartritidou a revmatickou artritidu.

 

Kočičí dráp

Kočičí dráp je často užíván při léčbě osteoartritidy. Je znám pro své protizánětlivé schopnosti, které pomáhají zmírnit otok v kloubech. Z tohoto důvodu je schopen výrazně snížit bolest, zlepšit pohyblivost a také zabránit dalšímu poškozování postižených kloubů.

 

Omega 3 – mastné kyseliny

Důležité tuky, které najdeme především v mořských rybách, jsou protizánětlivé a tlumící bolest. Také Omega 3 – mastné kyseliny mají výborné výsledky při onemocnění kloubů.

Kurkumin (Kurkuma)

A na závěr tu máme kurkumu, o níž jsme se již zmiňovali v předchozích článcích, ale přesto v našem výčtu nesmí chybět. Kurkuma obsahuje látky, které jsou podobné lékům NSAID (neboli nesteroidním protizánětlivým lékům), které tiší záněty po celém těle. Má výborné analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Při jedné zahraniční studii bylo dokonce zjištěno, že kurkuma dokázala ztišit i bolest způsobenou popáleninami, přestože tato bolest je považována za jednu z nejhorších.