Žaludek je jedním ze základních orgánů trávicí soustavy. Je to dutý orgán, jehož hlavním úkolem je mechanicky – smršťováním a uvolňováním svalů (peristaltika) a chemicky (za pomocí kyseliny chlorovodíkové a enzymů) rozkládat tráveninu před tím, než se posune dále do dvanácterníku a tenkého střeva. Silně kyselé prostředí v žaludku funguje i jako jakási ochrana před vniknutím nežádoucích bakterií z potravy dále do organismu. Vnitřní stěny žaludku jsou pokryty alkalickým hlenem, který je chrání před poškozením přítomnou žaludeční kyselinou.

Východní nauky vnímají žaludek jako klíč k energii čchi, kterou přijímáme i z potravy. Z pohledu symboliky nám žaludek ukazuje, jak dobře dokážeme strávit různé životní situace. Jak jsem schopni přijímat a otevřít se světu. Žaludek je velmi vnímavý na jakoukoliv emoční disbalanci. Stres, strach, zlobu velmi rychle pocítíme zrovna v žaludku. I lidová rčení nám to hezky ukazují: „Nemůžu to/ho strávit.“, „Leží mi v žaludku“. Měsíc říjen je zkrátka hlavně o tom, co umíme či neumíme přijmout, zpracovat.

Oslabený žaludek se dá rozpoznat snadno. Jako první varování se obvykle objeví nadýmání, pocit plnosti, zápach z úst, pálení žáhy, ale i třeba krvácivost dásní, paradentóza či zvýšená kazivost zubů. Následovat pak může zánět žaludeční sliznice, který často vyústí do vzniku žaludečních vředů.

Nejvyšší enrgii má žaludek mezi 7. a 9. hodinou ranní, naopak nejnižší mezi 19. a 21. hodinou. V tu dobu je už dobré se zklidnit a nejlépe už nic nejíst. Zato ráno mezi 7. a 9. hodinou si můžeme dopřát vydatnou snídani, v tomto období jsou velmi vhodné kaše nebo polévky. Celkově je vhodné na podzim a během zimy konzumovat potraviny a pokrmy, které tělo prohřívají, omezit např. syrovou zeleninu, saláty, mléko, mléčné výrobky, které tělo ochlazují. Nevhodná je i káva.

Doporučené potraviny při oslabeném žaludku či na jeho podporu:

Ryby: karas, candát
Maso: jehněčí játra, kachna, vepřové ledvinky, kuře, vařené hovězí maso
Luštěniny: žluté fazole, sójové boby, hrách
Obiloviny: pšenice, ječmen, pohanka, pšeničné a rýžové otruby, neloupaná rýže, Jobovy slzy (divoká tráva)
Zelenina: podzimní červený hlávkový salát, rajčata, dýně, tykve, kukuřice, čínské a hlávkové zelí, brambory, mrkev, žluté papriky, celer
Ovoce: hrušky, jablka, žluté hroznové víno
Koření: pepř, fenykl, hřebíček, kmín, anýz, skořice, kurkuma

Z bylinek se pak při problémech se žaludkem doporučuje benedikt lékařský, anýz pimpinela, zeměžluč lékařská, vachta trojlistá, pelyněk pravý, řebříček obecný, smetánka lékařská, sléz lesní, heřmánek pravý, hořec žlutý. Dají se i použít již namíchané čajové směsi. Mně osobně se v době, kdy jsem nemohla jíst a pít skoro nic pro bolest zaníceného žaludku, velmi osvědčil čaj z květu černého bezu nebo lipového květu. 

Dle čínské medicíny ke každému orgánu náleží barva, která jej dokáže posílit a léčit. U žaludku je to barva žlutá. Je dobré se jí obklopovat, nosit žluté oblečení, konzumovat žluté potraviny, nosit kameny žluté barvy, jako je třeba citrín nebo jaspis. A nakonec je opravdu dobré se zamyslet, kdo nebo co nám leží v žaludku. Pokud uzdravíme mysl a duši, uzdravíme i tělo. Krásný žlutý říjen!