Výraz aromaterapie se dá přeložit jako léčba vůní. Poprvé tento termín použil francouzský chemik Maurice Gattefosse, kterému velmi pomohl levandulový olej při léčbě jeho popáleniny. Ovšem používání vonných olejů k léčbě se objevilo už ve starém Řecku, Egyptě i Číně.

 Aromaterapie je vlastně formou terapie s holistickým přístupem, kdy se nezaměřuje pouze na jeden symptom, ale pomáhá a podporuje samoléčebné funkce našeho těla. Využívá při tom velmi koncentrovanou sílu rostlin. Éterické, jinak také esenciální oleje. Ty se získávají povětšinou vodní destilací různých částí rostlin, květů, kůry, listů či jehličí. Podle toho, z jaké rostliny je získáván. Ačkoli o nich mluvíme jako o olejích, oleje v pravém slova smyslu to nejsou. Neobsahují mastné kyseliny a nezanechávají mastnou stopu. Esenciální oleje tvoří silice, což jsou chemické látky, které rostlinu udržují v dobré kondici a zároveň ji chrání před napadením chorobami či škůdci. Jejich využití je velmi široké. Podle druhu rostlin např. mohou snižovat či zvyšovat krevní tlak, upravovat zažívání, pomáhat v léčbě infekcí, zlepšovat psychiku či zmírňovat bolest.

Užití éterických olejů k aromaterapii je dvojí. Buď inhalací nebo zevní aplikací na kůži ve formě masáže, obkladů či koupelí.

Během inhalace se molekuly účinných látek silice se nosem přes olfaktorické nervy dostávají do jedné z nejstarších částí našeho mozku, do limbického systému, kde působí na naše emoce, ale i na paměť. Při vdechování se zase přes průdušky dostanou účinné látky do krve, kde se dají detekovat již po 15 minutách od aplikace.                                                                                      Způsobů inhalace je opět několik. Buď můžeme použít difuzér či aromalampu, kde nakapeme několik kapek EO do vody a necháme odpařovat. Další možností je nakapat cca 1 – 3 kapky do 600 ml horké vody a inhalovat se zakrytou hlavou nad hrncem. A nebo pokud máte saunu, můžete nakapat pár kapek do nádobky s vodou přímo v sauně. Nikdy ovšem nekapejte samotný EO přímo na kameny nebo zdroj tepla.

Při zevní aplikaci na kůži používejte EO olej vždy naředěný v nosném oleji, kvalitním, za studena lisovaném. Nejčastěji se používá mandlový, olivový nebo jojobový. I pokud chcete EO použít do koupele, je vhodné jej použít v naředěné formě s jiným olejem. Doporučuje se na 50 ml nosného oleje přidat 22 až 37 kapek EO. Pro děti a těhotné ženy se používá co nejnižší koncentrace.

Éterické oleje je nutno používat uvážlivě a střídmě. Nezapomínejme, že v několika kapkách je koncentrována opravdu velká síla celé rostliny a předávkování by mohlo vést až k nevolnostem či bolesti hlavy. Pokud si nejste jisti případnou alergickou reakcí, je lepší vyzkoušet naředěný EO na malém kousku kůže. U dětí s aromaterapií postupujme velmi uvážlivě a opatrně. Totéž platí u těhotných žen, některé byliny jsou pro těhotné přímo nevhodné.

A ještě upozornění na závěr. K aromaterapii používejte vždy éterické oleje 100% přírodního původu a ověřených značek. Syntetické oleje, které pouze napodobují vůni, nemají v aromaterapii vůbec žádný význam a pro tělo žádný přínos. Nejsou v nich obsaženy žádné účinné látky.