Mrazivé dny nás pozvolna opouští a vše se začne pomalu zelenat. To také znamená, že se v zahradách a lesích začnou objevovat všemocné byliny, které mají pro náš organismus neskutečný přínos ať již svými léčivými vlastnostmi, hromadou vitaminů, které obsahují a které nám po zimě chybí, a nebo vlastnostmi detoxikačními, který si také jistě zasloužíme.

Časně na jaře ještě předtím, než se na stromech zazelenají nové listy, můžeme ve stinných místech, listnatých lesích a na březích potoků najít medvědí česnek neboli Allium ursinum. Často se s ním můžeme potkat také v zahradách a parcích, kde bývá pěstován jako rostlina okrasná. Pro jeho účinky sbíráme většinou listy a to v době, než začne medvědí česnek kvést, protože kvetením se jeho léčivá síla pomalu vytrácí. Medvědí česnek můžeme považovat za jeden z největších jarních životabudičů. Je to takový malý zázrak, na kterém se jen těžko hledají negativa. Jeho léčebné účinky jsou opravdu blahodárné, má širokou škálu zpracování a báječně chutná! Tady Vám přinášíme důvody, proč medvědí česnek rozhodně ano:

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

 

  • má vysoký obsah vitamínu C, mimo to obsahuje také vitamíny A, B a stopové prvky jako je železo, hořčík, vápník, zinek aj.
  • je přírodním antibiotikem, antimykotikem a je antibakteriální

  • má detoxikační účinky, čistí játra a celé tělo od škodlivých látek

  • skvěle působí proti jarní únavě

  • pomáhá při příznacích chřipky a nahlazení, při nemocech dýchací soustavy

  • blahodárně působí také na trávicí soustavu, zlepšuje střevní flóru a zabraňuje infekcím, pomáhá při nadýmání a zácpě

  • jako detoxikant působí také na ledviny a močový měchýř, má močopudné účinky

  • výborné účinky má také na cévní soustavu, podporuje činnost srdce, reguluje krevní tlak a čistí krev

Použití medvědího česneku v kuchyni je opravdu všestranné. Můžete jej využít k dochucení masa, do salátů, polívek, vyrobit si máslo s medvědím česnekem, pomazánky a mnoho dalších. Pro možnost využíti medvědího česnek také mimo jeho sezónu je nejlepší udělat si z něj pesto, které nám při dobrém skladování vydrží do příštího jara.

Medvědí česnek je možné sbírat ve volné přírodě, jen je potřeba dát pozor, abychom jej nesbírali v chráněné oblasti, kde je jakýkoliv sběr zakázaný. Sbírají se pouze listy bez cibulek, aby mohl vyrůst další rok nový. Listy medvědího česneku jsou velice podobné konvalince vonné, která je jedovatá. Čich vás ale jistě nezklame, již když se budete blížit k místu výskytu medvědího česneku, ucítíte jeho příjemnou česnekovou vůni, která je zcela nezaměnitelná.