Oči jsou považovány za okna do duše. Je to jeden z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Namáháme je po celý den, zvláště v dnešní době při práci s počítačem a pod umělým osvětlením. A i přesto jim neposkytujeme takovou péči jakou by si zasloužily. Oči mohou trpět mírnými problémy – únavou, lehkým podrážděním, ale také závažnějšími nemocemi a problémy, které mohou vést až ke ztrátě zraku. Přinášíme Vám byliny, které Vám pomohou udržet oči zdravé.

 

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- Responsiv --> <ins class="adsbygoogle" style="display: block;" data-ad-client="ca-pub-1638069512645924" data-ad-slot="1254074498" data-ad-format="auto"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Světlík lékařský

Světlík, slovensky Očianka, anglicky Eyebright (‚oční jas‘). Již názvy nám napovídají, že tato bylinka je pro podporu zdraví a ochranu očí jako stvořená. Světlík se pro léčbu zraku používá již od dob starověku. Pomáhá od zarudnutí očí, svědění, ale i při léčbě spojivek, či k regeneraci unavených očí. Světlík je možné používat dlouhodobě.

Ostropestřec mariánský

Jednoduše můžeme říct, že to, co není dobré pro játra, není dobré ani pro naše oči, ve kterých se jaterní potíže mohou odrazit. O tom svědčí také to, že díky studiím byla u ostropestřce, jehož účinky jsou známé především na funkci jater, prokázána prospěšnost také pro zdraví očí.

Ginkgo biloba

V roce 2012 provedli korejští vědci studii, ve které zjišťovali účinnost extraktu z Ginkgo biloby na zrak. Zjistili, že Ginkgo biloba má velký účinek na zlepšení ostrosti vidění při makulární degeneraci a při glaukomu (zeleném zákalu). Zároveň vyživuje sítnici oka a podporuje krevní oběh.

Fenykl

Pokud budete mít oči podrážděné, unavené nebo zanícené, zkuste výplachy odvarem z fenyklu. Ten by Vám měl od obtíží ulevit. Může pomoci při šedém ale i zeleném zákalu a také snižuje nitrooční tlak.

Šafrán

Šafrán stejně jako fenykl známe především v kuchyni. Ale také šafrán vede ke zlepšení zraku a zpomaluje progresi jak u šedého, tak také u zeleného zákalu. Obsahuje antioxidační karotenoidy, které chrání buňky a neurony.

Borůvky

Britským pilotům za druhé světové války se údajně zlepšilo noční vidění díky konzumaci tohoto drobného ovoce. Borůvka je pro zdraví očí vysoce ceněná především proto, že obsahuje anthocyanosidy, které jsou přirozenou součástí oční sliznice. Proto borůvka dokáže dobře regenerovat unavené oči. Mimo to má protizánětlivé a antioxidační účinky. Snižují projevy šedého zákalu, makulární degenerace ale i zeleného zákalu. Říká se, že borůvka se zinkem a ginkgo bilobou je vynikající kombinace pro prevenci ztráty zraku.

Zelený čaj

Zelený čaj nemůžeme v našem seznamu bylin, které pomáhají k lepšímu zraku a zdravým očím vynechat. Je všeobecně známo, že zelený čaj napomáhá proti tmavým kruhům a napuchnutí. Vylouhované pytlíky se zeleným čajem položíme na zavřená víčka a odpočíváme.

Extrakt z hroznových jader

Extrakt z hroznových jadérek obsahuje vysoké množství kyseliny linolové, flavonoidy a OPC (oligomer proanthokyanidin), který je znám jako antihistaminikum a antioxidant. Extrakt z hroznových jader se doporučuje používat na namáhané oči, šedý zákal, ale také diabetickou retinopatii.<

 Kurkuma

Kurkuma je známá pro své léčivé účinky včetně účinků na zrak. Snižuje oxidaci oční čočky, která je podle průzkumů jednou z hlavních příčin mnoha očních chorob. Kurkuma je také protizánětlivá, proto je vhodná při zánětech, které bývají spojovány se syndromem suchého oka.